Eiropas Parlaments pieprasa efektīvāku ES stratēģiju cīņā pret vēzi
Eiropas Parlaments (EP) trešdien pieņēma galīgos ieteikumus visaptverošai un koordinētai Eiropas Savienības (ES) stratēģijai cīņā pret vēzi, informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.
Trešdien, 652 deputātiem balsojot par, 15 pret un 27 deputātiem atturoties, tika pieņemts parlamenta Īpašās komitejas attiecībā uz vēža uzveikšanu (BECA) noslēguma ziņojums.
EP norāda, ka vairāk nekā 40% no visiem vēža gadījumiem būtu iespējams novērst, ja tiktu īstenots saskaņots rīcības plāns, ar kuru mērķtiecīgi risinātu dzīvesveida, bioloģiskos, vides, ar darbu saistītos, sociāli ekonomiskos un komerciālos riska faktorus. Tāpēc deputāti aicina gan dalībvalstu, gan ES līmenī īstenot efektīvus profilakses pasākumus, kas balstīti uz objektīviem zinātniskiem pierādījumiem.
EP iesaka finansēt programmas, kas mudina cilvēkus pārtraukt smēķēšanu. Savukārt saistībā ar pārskatīto ES alkohola stratēģiju tas iesaka veicināt pasākumus, kas samazina un novērš alkohola radīto kaitējumu. Parlaments arī prasa ieviest obligātu un saskaņotu ES uzturvērtības marķējumu pārtikas produktu iepakojuma priekšpusē, kā arī darbavietas gaisā pieļaujamās koncentrācijas robežvērtības vēl vismaz 25 vielām.
Deputātus satrauc tas, ka pacientiem joprojām ir grūtības piekļūt veselības aprūpes pakalpojumiem un piedalīties klīniskajos pētījumos citās ES valstīs. Tāpēc viņi aicina reformēt spēkā esošo regulējumu, lai garantētu mobilitāti un piekļuvi īpaši specializētam aprīkojumam un aprūpei. Ir nepieciešami vienoti noteikumi par atļauju saņemt veselības aprūpi citā valstī un izdevumu kompensāciju, paredzot arī tiesības saņemt vairāk nekā viena medicīnas speciālista viedokli. Deputāti uzskata, ka ir jāpadara efektīvāka starpvalstu sadarbība un pārrobežu klīnisko izmēģinājumu veikšana.
Lai ES līmenī novērstu zāļu trūkumu un padarītu pieejamāku vēža ārstēšanu, tostarp garantējot pieņemamu cenu zālēm un ārstēšanas pakalpojumiem, deputāti vēlas paplašināt kopīgās iepirkuma procedūras, it īpaši iekļaujot tajās zāles un ārstēšanas metodes pret retiem vēža veidiem, bērnu vēzi un jauniem vēža veidiem. Viņi arī aicina dažādot pretvēža zāļu piegādes ķēdi, ciešāk uzraudzīt zāļu trūkumu, kā arī veidot neatliekami vajadzīgo pretvēža zāļu stratēģiskus krājumus.
Deputāti uzskata, ka nepieciešams garantēt "tiesības tikt aizmirstiem" visiem ES pacientiem desmit gadus pēc ārstēšanās beigām un līdz pieciem gadiem pēc ārstēšanas beigām tiem pacientiem, kuru diagnoze noteikta pirms 18 gadu vecuma sasniegšanas. Tas nozīmē, ka apdrošinātāji un bankas nedrīkst ņemt vērā vēža skarto cilvēku slimības vēsturi.
Tāpat nepieciešams jaunajā ES atbalstītajā vēža skrīninga shēmā līdzās krūts, dzemdes kakla un kolorektālajam vēzim iekļaut citus vēža veidus. Nepieciešams arī uzlabot farmācijas sistēmas caurskatāmību, jo īpaši attiecībā uz zāļu cenas komponentiem, kompensēšanas kritērijiem un zāļu faktiskajām cenām dažādās dalībvalstīs.
"Kopš pēdējās Eiropas vēža apkarošanas stratēģijas ir pagājuši 12 gadi. Šodien mēs piedāvājam vēl nebijuša vēriena ierosinājumus, ar vēl nepieredzēti drosmīgiem mērķiem un resursu ieguldījumiem. Tas mums ļaus kopīgiem spēkiem efektīvi cīnīties pret nevienlīdzību veselības jomā, kas joprojām pastāv ES, kā arī reaģēt uz miljona šīs slimības skarto eiropiešu vajadzībām. Šodien Eiropas Veselības savienība sper soli uz priekšu," pārliecināta BECA komitejas ziņotāja Veronika Trijē-Lenuāra.