"Dzirdējām, kad sāksies karš." Kas notiek uz robežas ar Donbasu, kamēr visa pasaule runā par Krievijas iespējamo uzbrukumu Ukrainai
Kopš 2021. gada rudens visi pasaules mediji apspriež iespējamo Krievijas uzbrukumu Ukrainai. Maskava jau vairākus mēnešus izvieto karaspēku pie Ukrainas robežām, NATO valstis atbildē pārnes spēkus uz Austrumeiropu un draud Kremlim ar sankcijām. Pēc "Meduza" lūguma žurnālists Gļebs Golods devās uz Rostovas apgabala pilsētām un ciemiem, lai noskaidrotu, kā pret notiekošo attiecas krievi, kuri dzīvo pierobežas teritorijās.
Rostovas apgabala Matvejeva-Kurganas rajona ziemeļi robežojas ar neatzīto Doņeckas Tautas Republiku. Aleksejeva lauku apmetne ir viena no tuvākajām robežām, tajā dzīvo aptuveni četri tūkstoši cilvēku. Tur ir vairāki ciemi un viensētas.
Kas attiecas uz viensētam, vietējie iedzīvotāji tajās gandrīz nav palikuši. Vienā no šādām viensētām puse ēku ir nopostītas, medicīnas punkts sen kā slēgts, atvērts ir tikai viens veikals.
Cilvēki šeit dzīvo uz palīgsaimniecību rēķina. Vienīgais, kas šeit izjauc klusumu – suņu riešana. No mājas iznāk kāds septiņdesmit gadus vecs vīrietis.
"Mums viss ir mierīgi, mūs sargā robežsargi. Šeit kādi simts cilvēki palikuši, varbūt mazāk. Padomju laikos cilvēki no ziemeļiem šeit brauca, pirka mājas. Pēc tam pārstāja, sāka aizbraukt."
Aleksandrs šeit dzīvo jau 25 gadus. Viņš atbrauca uz ciemu no Doņeckas apgabala Ukrainā. Aleksandrs pārliecināts: Krievijai vajadzēja "pievienot Donabasu reizē ar Krimu": "Nu vairs nebūs ne viņiem, ne krieviem."
Pa aizsnigušo ciemu ar vecu velosipēdu brauc paveca sieviete saplēstā virsjakā. Par iespējamo karu ar Ukrainu viņa pat nav dzirdējusi. Uz jautājumu par to, no kā šobrīd pārtiek ciems, sieviete īsi atbild: "Tas nedzīvo, bet izdzīvo".
"Kādreiz bija kaut kādi svētki, ciema diena kaut vai. Tagad koronavīruss un nekas vairāk. (..) Mūsu te necik nav palicis, vienīgi pensionāri."
Vēl kāds vietējais iedzīvotājs vārdā Gena uz šejieni atbraucis pirms pāris gadiem no Taganrogas un strādā vietējā fermā. Par karu viņš neko neesot dzirdējis.
Aleksejevkā atrodas administrācija un kultūras nams. "Ziniet, ir citas problēmas tagad – problēmas ar cilvēku veselību. Mēs vēlamies, lai kara briesmas ietu mums garām. Es tikpat kā neskatos televīziju un internetu nelasu, negribu pievērst uzmanību negatīvam. Negribu uztraukties un pārdzīvot," saka kultūras nama darbiniece Irina.
"Es uzskatu, ka nekāda kara nebūs. Tagad fizisks karš vairs nav aktuāls. Notiek bioloģiskais karš (laikam tiek domāta koronavīrusa pandēmija). Tas ir interesantāk un ar to var vairāk naudu atmazgāt, tas arī viss," saka vietējā iedzīvotāja Natālija.
Blakus ciemā sastaptais Griša saka - dzirdējis, ka karš sāksies 20. februārī, vismaz tā "runā cilvēki". "Vai mēs tam gatavojamies? Negatavojamies. Bet ko mēs varam? Mēs sēžam vienkārši. Gatavosies citi."
Kā "Meduza" reportierim norādīja vietējie iedzīvotāji, viņi ir noguruši no negācijām, kas saistītas ar kara tēmu un problēmu viņiem tāpat pietiek.