Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
scanpix

Kāpēc ASV ar Covid-19 slimo smagāk nekā pārējā pasaulē 5

Pasaulē
18. janvārī 06:45 2022. gada 18. janvārī 06:45
  Jauns.lv
Covid-19 omikrona paveida izplatīšanās notiek milzīgā ātrumā visā pasaulē, taču sabiedrības veselības amatpersonas novērojušas, ka vairumā gadījumu, pacientu skaits slimnīcās joprojām ir ievērojami mazāks, nekā iepriekšējo pandēmijas uzliesmojumu laikā. Tomēr tas tā nav Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), kur pašlaik esošo koronavīrusa pacientu skaits slimnīcās ir sasniedzis rekordlielu atzīmi, vēsta BBC. 

Saskaņā ar ASV Veselības un cilvēkresursu departamenta datiem, pagājušajā nedēļā ar vīrusu slimnīcās atradās 145 982 cilvēku, kas pārsniedz iepriekšējo rekordu 2021. gada janvārī. Līdzīga aina novērojama lielā daļā kaimiņos esošās Kanādas. Kāpēc ASV pieredze atšķiras no Eiropas un Dienvidāfrikas līdzšinējās pieredzes? 

Dati no Itālijas, Francijas un Lielbritānijas parāda, ka omikrona vilnī Covid-19 pacientu skaits slimnīcās joprojām ir mazāks, nekā iepriekšējos pandēmijas viļņos. Apvienotajā Karalistē 10. janvārī slimnīcās atradies 291 koronavīrusa pacients uz miljons iedzīvotājiem. Pirms nepilna gada šī attiecība bija 576 uz miljonu. Līdzīgi novērojumi ir par Franciju un Itāliju. Savukārt ASV 9. janvārī slimnīcās atradās 411 Covid-19 pacienti uz miljons iedzīvotāju, kas pārsniedz iepriekšējo maksimumu 2021. gada 14. janvārī.

Slimnīcas visā ASV ziņo par inficēto pacientu skaita pieaugumu, tas savukārt palielinājis spiedienu uz jau tā pandēmijā noslogotajām medicīnas iestādēm. Džordža Vašingtona universitātes slimnīcas direktors Huans Rejes atzinis, ka šis pandēmijas vilnis ir daudz izaicinošāks, nekā iepriekšējie. Ņūdžersijas štata Moristaunas medicīnas centra direktors Leviss Rubinsons piebilst, ka šobrīd slimnīcas uzņemšanas nodaļās ir teju divas reizes lielāks pacientu pieplūdums, nekā iepriekšējos pandēmijas viļņos, neskatoties uz to, ka Covid-19 omikrona paveids izraisa mazāk smagu slimības gaitu. 

Kāpēc ASV slimo smagāk nekā pārējā pasaulē?

Eksperti norāda uz vairākiem iemesliem, kāpēc ASV Covid-19 pacientu skaits slimnīcās ir augstāks nekā lielākajā daļā citu pasaules valstu.

Epidemiologs un globālās veselības eksperts no Sirakūzu universitātes Ņujorkā Deivids Larsens stāsta, ka ASV populācija ievērojami atšķiras no Eiropas un pārējās pasaules populācijas. “Mums ir daudz vairāk gados vecu cilvēku nekā, piemēram, Dienvidāfrikā. Lai gan vidējais vecums ir līdzīgs kā Eiropā, ASV iedzīvotāju kopējais veselības stāvoklis ir sliktāks.”

Kā piemērus Larsens atzīmēja hipertensijas un aptaukošanās rādītājus, kas būtiski palielina Covid-19 smagas slimības gaitas risku. Šie rādītāji ASV ir daudz augstāki nekā lielākajā daļā citu valstu. 

Asociēts profesors, doktors Marks Kamerons pievienojās šim viedoklim, uzsverot blakusslimības un nevienmērīgo piekļuvi veselības aprūpei: “Kad apvienojas visas šīs ASV vājās vietas, ir ideāls laiks vīrusa uzliesmojumam.”.

Liela loma joprojām ir ar vakcinācijas aptverē. Šobrīd ASV pilnībā vakcinēti ir aptuveni 63% iedzīvotāju, kas ir daudz mazāk nekā Lielbritānijā, Itālijā un Francijā. 

Citi šobrīd lasa

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; Baidens apstiprina 40 miljardu dolāru palīdzību Ukrainai 32
Draudi ielikt suni mikroviļņu krāsnī, vafeles faniem, fekālijas gultā un baumas par romānu ar advokāti. Jaunākie notikumi Depa prāvā pret Hērdu 1
Pavērsiens Krievijā ieslodzītās basketbola zvaigznes Britnijas Graineres lietā
Skatīt visus komentārus