Pasaulē

Sajūsma, kas neļāva aizturēt elpu. Nirēja Lielajā Barjerrifā ierauga vienu no pasaulē retākajiem skatiem

Jauns.lv

Tikai saujiņa cilvēku līdz šim savvaļā manījusi vienu no pasaulē retākajiem jūras pasaules iemītniekiem - plakano pelaģisko astoņkāji jeb "blanket octopus", kas, tulkojot, no angļu valodas nozīmē "segas astoņkājis". Tas šādu nosaukumu ieguvis, pateicoties garajiem, caurspīdīgajiem tīkliem, kas savieno to taustekļus.

Sajūsma, kas neļāva aizturēt elpu. Nirēja Lielajā ...

Mirdzošo jūras molusku pagājušajā nedēļā pamanīja gide un jūras bioloģe Džesinta Šekltone pie Lēdijas Eliotas salas krastiem Lielajā Barjerrifā.

"Kad es to pirmo reizi ieraudzīju, es domāju, ka tas varētu būt zivs mazulis ar garām spurām, bet, kad tas piepeldēja tuvāk, es sapratu, ka tā ir astoņkāja mātīte, un mani pārņēma prieks un sajūsma," viņa sacīja.

Sieviete stāsta, ka bijusi tādā sajūsmā, ka tik tikko spējusi aizturēt elpu, lai ienirtu un reto parādību nofilmētu. Video dzirdams, kā nirēja sajūsmā spiedz caur snorkeli jeb gaisa cauruli.

Šie astoņkāji savvaļā sastopami ārkārtīgi reti. Pirmo reizi dzīvs tēviņš novērots pirms 21 gada uz ziemeļiem no Lielā Barjerrifa. To pamanījis Viktorijas muzeja vecākais jūras bezmugurkaulnieku pētnieks Džulians Finns un viņa kolēģi. 

Jaunzēlandes pētnieciskajā žurnālā "Journal of Marine and Freshwater Research" viņš uzsvēris, ka plakanie pelaģiskie astoņkāji jeb Tremoctopodidae ir "visekstrēmākais izmēra dimorfisma piemērs starp nemikroskopiskiem dzīvniekiem".

Kamēr mātītes spēj izaug pat līdz 2 metriem, tēviņi izaugot sasniedz vien aptuveni 2,4 centimetru garumu.

Tēviņiem arī neattīstās tā saucamā "sega" jeb zaigojošais tīklojums starp taustekļiem, kas padara sugu tik pievilcīgu.

Mātītes, kurām tas attīstās, to var nomest, lai izvairītos no plēsējiem.

Bioloģe Šekltone sacīja, ka, viņasprāt, šajā apgabalā pirms viņas šīs sugas astoņkājis ir novērots tikai trīs reizes. Parasti tas savu dzīvi aizvada atklātā okeānā, tāpēc ir jo īpaši neparasti to sastapt uz rifa.

Lielais Barjerrifs pasaules mantojuma sarakstā tika iekļauts 1981.gadā. UNESCO debates par tā iekļaušanu apdraudētā pasaules mantojuma sarakstā notika arī 2017.gadā. Zinātnieki uzskata, ka galveno kaitējumu Lielajam Barjerrifam nodara jūras temperatūru palielināšanās globālās sasilšanas rezultātā. Pēdējo piecu gadu laikā Lielajā Barjerrifā notikušas vairākas izbalēšanas.

Krāšņais un iespaidīgais Austrālijas Lielais Barjerrifs

Lielais Barjerrifs pasaules mantojuma sarakstā tika iekļauts 1981.gadā. UNESCO debates par tā iekļaušanu apdraudētā pasaules mantojuma sarakstā notika arī 2017.gadā. ...

Lielais Barjerrifs