Helsinku mērs grib ieviest pilsētā grandiozas pārmaiņas
Somijas galvaspilsētas Helsinku mērs ieteicis pilsētu padarīt angļu valodai draudzīgāku, raksta "The Guardian". Viņš norāda, ka daudzi augsti kvalificēti darbinieki no ārvalstīm izvairās no Somijas galvaspilsētas augsto valodas prasību dēļ.
Somijā ir divas oficiālās valodas - somu un zviedru. Daudzi uzņēmumi pieprasa darbiniekiem pārzināt somu valodu, bet valsts sektorā strādājošajiem pat jāpārzina abas valodas.
Valstī trūkstošais tehnoloģiju un citu speciālistu trūkums pagājušajā gadā piespieda valsti izmēģināt pievilināt dzīvei Somijā ārvalstniekus. Speciālistiem un viņu ģimenēm deva iespēju 90 dienas padzīvot Somijā un pēc tam izlemt, vai viņi vēlētos pārcelties uz pastāvīgu dzīvi šeit.
Tomēr vairāk nekā 36% Somijas ārvalstu studentu aizbrauc tuvākā gada laikā pēc skolas beigšanas, liecina valdības dati, un lielākā daļa kā galveno iemeslu pamest valsti min imigrācijas birokrātiju, augstos nodokļus un valodas grūtības.
"Helsinki varētu sevi dēvēt par angliski runājošu pilsētu, kur cilvēkiem, kuri runā angliski, nebūtu jārunā somu vai zviedru valodā," galvaspilsētas mērs Juhans Vartiainens sacīja laikrakstam "Helsingin Sanomat".
Vartiainens sacīja, ka pilsētas un visas valsts centieni piesaistīt un noturēt ārvalstu profesionāļus ir cietuši "briesmīgu neveiksmi", piebilstot, ka tā "tikai ļoti lēni grimst politiskajā apziņā, ka mums ir nepieciešama uz nodarbinātību balstīta imigrācija".
Lai piesaistītu augsti kvalificētus ārvalstu profesionāļus, liberāli konservatīvais deputāts Vartiainens, kurš jūnijā tika ievēlēts pilsētas pārvaldē, ieteica Helsinkos arī paplašināt angļu valodas apguvi bērnudārzos un pamatskolās.
"Tomēr tās ir lietas, kas tiek lemtas valsts līmenī, un kuras Helsinki nevar ietekmēt," viņš teica, piebilstot, ka Somijai par labu varētu nākt visā pasaulē notiekošā klimata krīze, jo Somija esot "maza, droša un uz dabu orientēta".
Somijā, kas pasauli nodrošinājusi ar tādām tehnoloģijām, kā "Nokia", 5G un "Linux", uz vienu iedzīvotāju ir viens no pasaulē lielākajiem digitālo jaunuzņēmumu skaitiem. Neskatoties uz to, eksperti brīdina, ka izaugsmi nopietni kavē darbaspēka problēmas.