foto: Roger Goodwin / Alamy/ Vida Press
Pasaulē

"Traumas bija veltīgas," teic armijas veterāns, kurš Afganistānā zaudēja abas kājas un roku

Jauns.lv

Armijas veterāns prestonietis Deivs Vatsons, kurš, dienējot Afganistānā, zaudēja abas kājas un roku, tagad uzdod jautājumus, vai viņa upuris nav bijis veltīgs, jo talibi atkal atguvuši varu.

"Traumas bija veltīgas," teic armijas veterāns, ku...

Vatsons no skotu gvardes 1. bataljona bija tikai 22 gadus vecs, kad tika nosūtīts uz Afganistānu, lai cīnītos pret talibu nemierniekiem kara plosītajā valstī.

Jau neilgi pēc ierašanās jaunais kareivis uzkāpa uz sprāgstvielas.

"Es atceros, ka dzirdēju tādu klikšķi, bet bija jau par vēlu. Mana dzīve pazibēja acu priekšā, es domāju, ka šis ir tas brīdis, kad es aiziešu," "Lancashire Post" stāsta Vatsons.

"Es ienīstu to teikt, bet šķiet, ka viss, ko esam upurējuši, bijis veltīgs," saka bijušais kareivis. "Pēc divām desmitgadēm un tūkstošiem zaudētu dzīvību, kā arī tādiem karavīriem kā es, kas guvuši uz visu dzīvi paliekošas traumas, ir ļoti satraucoši redzēt, kas notiek Afganistānā. Skatoties ziņas, es tikai domāju par visām tām ģimenēm, kuru dzīve tika sagrauta, jo viņu dēli un meitas mira, cīnoties par mieru Afganistānā. Tādiem cilvēkiem kā man dzīve ir apgriezta kājām gaisā, un mēs esam tūkstošiem cilvēku. Un tās nav tikai dzīvi mainošas fiziskas traumas. Mūsu veterānu, kas tur kalpoja, vidū turpinās garīgās veselības slimības. Cilvēkus vajā tas, ko viņi redzēja Afganistānā, un viņi cīnās par pilnvērtīgu dzīvi. Šī kara ietekme uz mūsu veterāniem ir bijusi milzīga. Tā liekas kā sakāve. Bet, ja godīgi, es nebrīnos, ka tas beidzās šādi."

Vairāk nekā 10 gadu laikā, kopš viņa pasaule Afganistānā tika "apgriezta kājām gaisā", vīrietis savu dzīvi veltījis citu iedvesmošanai. Viņš apceļo Lielbritāniju, palīdzot cilvēkiem pārvarēt savas grūtības un īstenot savas iespējas.

foto: ddp/Nunn / Vida Press
Vatsons (pa labi) kopā ar karalieni Elizabeti II.
Vatsons (pa labi) kopā ar karalieni Elizabeti II.
foto: ddp/Nunn / Vida Press
Vatsons (pa labi) kopā ar Edinburgas hercogu princi Filipu.
Vatsons (pa labi) kopā ar Edinburgas hercogu princi Filipu.

Afganistānas veterāns ir kļuvis arī par veiksmīgu sportistu, kurš "Invictus" spēlēs ieguvis zelta medaļu.

Jauns.lv jau ziņoja, ka islāmistu grupējums "Taliban" svētdien ielenca Kabulu. Daudzi afgāņu ierēdņi, karavīri un policisti pametuši savus posteņus, baidoties no represijām pret cilvēkiem, kuri sadarbojušies ar rietumvalstu atbalstīto valdību vai rietumvalstu spēkiem.

Arī liels skaits civiliedzīvotāju, baidoties, ka talibi varētu atkārtoti ieviest kādu brutālu likumu, steidz pamest valsti.

Afgāņi pamet valsti

Noraidot bažas, ka Afganistānai draud atgriešanās ultrakonservatīvu islāmistu pārvaldības laikos, grupējuma pārstāvis Suhails Šahīns BBC paziņojis, ka "Taliban" "centīsies atšķirt jaunu tolerances lapppusi".

"Mēs gribam sadarboties ar ikvienu afgāni, mēs gribam pavērt jaunu miera, tolerances, mierīgas līdzāspastāvēšanas un nacionālās vienotības lappusi valsts un tautas interesēs," viņš uzsvēris.

Haoss Kabulas starptautiskajā lidostā

Jautāts, vai valstī varētu atgriezties likumpārkāpēju vardarbīga sodīšana - roku vai kāju nogriešana, nomētāšana ar akmeņiem vai nāvessods -, Šahīns BBC norādījis, ka uz šo jautājumu šobrīd nevarot atbildēt, jo tas ir atkarīgs no reliģiskajiem sekotājiem un tiesām, jo viņi lemšot par sodu.

Talibu valdīšana kļuva slavena ar vardarbīgiem sodiem. Sievietes gandrīz pilnībā tika izslēgtas no sabiedriskās dzīves. Kaujinieku grupējums arī aizliedza televīziju, mūziku un kino, kā arī iznīcināja relikvijas.

Šahīns gan norādījis, ka sievietēm "būs piekļuve izglītībai un darbam" un viņas varēs atstāt savas mājas bez vīriešu pavadības.

Talibu kaujinieki ieņem lielākās Afganistānas pilsētas

Islāmistu grupējuma "Taleban" kaujinieki svētdien bez cīņām ienākuši trijās Afganistānas galvaspilsētas Kabulas priekšpilsētās, ziņu aģentūru AP informējušas trīs Afganistānas amatpersonas, ...