Krievijas skolās smadzenes skalos kā padomju laikā
foto: AP/Scanpix
Jaunieši Sanktpēterburgā protestē pēc Alekseja Navaļnija apcietināšanas, liekot par tādu uzvedību raizēties onkuļiem un tantēm Kremlī.
Pasaulē

Krievijas skolās smadzenes skalos kā padomju laikā

Kas Jauns Avīze

Pēc daudzu skolēnu un studentu aktīvas dalības protestos pret opozicionāra Alekseja Navaļnija apcietināšanu Kremlis nolēmis uzlabot "audzināšanas darbu" – skolās šim nolūkam ieviesīs īpašu direktora padomnieka posteni.

Krievijas skolās smadzenes skalos kā padomju laikā...

Projektam dots nosaukums "Bērnības navigatori". Jau šogad izmēģinājuma kārtā ieceri īstenos desmit pilotreģionos, nākamgad – visā Krievijā, pavēstījis izglītības ministrs Sergejs Kravcovs.

Varas virsotnēs satraukums

Prezidenta administrācijai tuvs avots laikrakstam "Kommersant" sacījis, ka jauniešu dalība protestos apspriesta "visaugstākajā līmenī" un "administrācijas iekšpolitiskais bloks nolēmis aktivizēt visus esošos projektus saistībā ar šo tēmu".

Audzinātāji padomdevēji runās ar skolēniem par politiku un mītiņiem. "Kādā veidā bērni sasniegs noteiktos mērķus? Kas un kurā brīdī ietekmēs viņu pasaules uzskatu? Kā novērst iespēju, ka uz bērniem tiek atstāta destruktīva ietekme?" uzrunājot Valsts domes augšpalātu, paudis ministrs.

No 1. marta poļitruki parādīsies skolās Brjanskas, Vologdas, Kaļiņingradas, Ņižņijnovgorodas, Omskas, Sahalīnas, Tjumeņas, Čeļabinskas apgabalos un okupētajā Krimā, Sevastopolē.

Krievijā aiztur Navaļnija atbalstītājus, kuri protestē pret Maskavas tiesas spriedumu

Krievijas policija otrdien aizturēja vairāk nekā 1050 cilvēku demonstrācijās, kas tika rīkotas opozīcijas politiķa Alekseja Navaļnija atbalstam, pavēstīja nevalstiskā organizācija ...

Brīdinājumi nenobaida

Par nepieciešamību aktīvāk pievērsties skolēniem prezidenta administrācijā spriests jau pēc 2017. gada protestiem, kas izraisījās pēc Navaļnija pretkorupcijas fonda filmas par toreizējo premjerministru Dmitriju Medvedevu.

Kremlim līdz šim ar grūtībām izdodas uzrunāt jaunatni, kas informāciju smeļas viedtālruņu lietotnēs un sociālajos tīklos, nevis kontrolētajos propagandas līdzekļos. Tikmēr Navaļnijs plaši izmanto internetu un valsts televīzijas ekrānos parādās vien tad, kad stājas tiesas priekšā.

Daudzās Krievijas skolās skolēni brīdināti par protestiem mācību laikā, tomēr tam bijis pretējs efekts. Daudziem tā bijusi pirmā reize, kad viņi uzzinājuši par Navaļniju, un interese tikai palielinājusies. Internetā ievietoti video, kur skolēni klasēs Putina portretu nomaina ar Navaļnija ģīmetni.

Aleksejs Navaļnijs klausās tiesas spriedumu

Maskavas tiesa otrdien apmierinājusi Krievijas Federālā sodu izpildes dienesta (FSIN) prasību nomainīt opozīcijas līderim Aleksejam Navaļnijam 2014.gadā piespriesto nosacīto sodu ...

Pionieru metodes

Ar nākamo audzinātāju sagatavošanu nodarbojas Krievijas Skolēnu kustība, kuras izpilddirektore Irina Pļeščeva ir agrāk darbojusies putinistu jaunatnes organizācijā "Naši" ("Mūsējie"). Minētā kustība dibināta 2015. gadā ar prezidenta Vladimira Putina rīkojumu, ar uzdevumu veidot pusaudžu personību, par pamatu ņemot "Krievijas sabiedrībai raksturīgo vērtību sistēmu".

Tas viss atgādina padomju laika pionierus, un vēl lielākai līdzībai topošos smadzeņu skalotājus šogad apmācīs bērnu centrā "Artek" Jaltā Krimā, komunistu varas gados slavenākajā pionieru nometnē. Paredzēts, ka 106 stundu programmu apgūs ap 2500 cilvēku.

Pļeščeva sola īpašu uzmanību pievērst tiem jauniešiem, kas jebkad aizturēti nesankcionētajos mītiņos: "Vajag, lai viņi nejustu dusmas vai pamestību."

Nevar gan apgalvot, ka Putinam jaunatnes vidū nebūtu piekritēju – vadoņa darbību janvāra beigās atbalstīja 51% Krievijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 24 gadiem, liecina Levadas centra aptauja. Tiesa, vērojams kritums, pirms gada Putinu šajā vecuma grupā atbalstīja 69% un 2018. gadā pat 80%, bet tagad sasniegts visu laiku zemākais punkts – Putinu neatbalsta 46 procenti.

Ķīnas paraugs

Krievija nav oriģināla, līdzīgi cīņā par jauno paaudzi rīkojas arī Ķīna. Pastiprinot kontroli pār Honkongu, kārta pienākusi skolām, kur nesen audzēkņiem no sešu gadu vecuma jāapgūst nacionālās drošības likums un it īpaši tas, kas tajā aizliegts. Skolotājiem jāuzmana bērnu uzvedība un jāziņo par visām izpausmēm demokrātijas atbalstam.

Honkongas izglītības departaments izlaidis animācijas video, kur divi skolēni un pūčulēns skaidro, ka likums veicina Honkongas kā Ķīnas neatņemamas daļas uzplaukumu. Par pretēju uzskatu paušanu draud cietumsods līdz pat mūža ieslodzījumam. Likuma apguve iekļauta arī citos mācību priekšmetos, tostarp pat bioloģijā.