Dienvidkorejas tiesa nolemj, ka Japānai jāmaksā kompensācija bijušajām seksa verdzenēm
foto: AFP/Scanpix
Protestētāji Dienvidkorejā sēž pie pusaudžu meitenes statujas, kas simbolizē bijušās "komforta sievietes", kuras Otrā pasaules kara laikā japāņu karavīriem kalpoja kā seksa verdzenes.
Pasaulē

Dienvidkorejas tiesa nolemj, ka Japānai jāmaksā kompensācija bijušajām seksa verdzenēm

Jauns.lv / LETA

Tiesa Dienvidkorejā piektdien nolēma, ka Japānas valdībai ir jāmaksā kompensācija 12 Otrā pasaules kara laika seksa verdzenēm vai viņu ģimenēm, un ir gaidāms, ka šis bezprecedenta lēmums izraisīs Japānas sašutumu.

Dienvidkorejas tiesa nolemj, ka Japānai jāmaksā ko...

Seulas Centrālā rajona tiesa nolēma, ka Japānai ir jāsamaksā katrai no bijušajām seksa verdzenēm 100 miljoni vonu (74 510 eiro).

Otrā Pasaules kara laikā par karavīru seksa verdzenēm jeb tā sauktajām "komforta sievietēm" tika padarītas ap 200 000 sieviešu Japānas okupētajās teritorijās. Lielākā daļa šo sieviešu bija no Ķīnas un Korejas.

Tiesa pieņēma lēmumu pirmajā civillietā, kas Dienvidkorejā pret Japānu ierosināta bijušo seksa verdzeņu vārdā.

Tas pieņemts, neraugoties uz 1965.gadā noslēgtu Dienvidkorejas un Japānas līgumu, ar kuru tika pasludinātas par atrisinātām pretenzijas starp abām valstīm un to pilsoņiem.

Tiesa savā spriedumā paziņoja, ka ķeizariskā Japāna ir atbildīga par "komforta sieviešu" sistēmu un ka 1965.gadā noslēgtais līgums neizbeidz bijušo seksa verdzeņu tiesības pieprasīt kompensāciju no Japānas.   

Bijušās "komforta sievietes" Kimas Bok-dongas bēres izvēršas par demonstrāciju Seulas ielās

"Prasītājas, kas bija pusaudžu vecumā vai nedaudz vecākas par 20 gadiem, tika pakļautas atkārtotai seksuālai ekspluatācijai. Tā bija līdzvērtīga nelikumīgam nodarījumam pret cilvēci, un apsūdzētajam ir pienākums kompensēt upuriem viņu psihiskās ciešanas," teikts spriedumā.

Japāna un Dienvidkoreja ir demokrātiskas tirgus ekonomikas un svarīgas ASV sabiedrotās, bet to attiecībās sāpīgs jautājums ir Japānas koloniālais režīms Korejā 20.gadsimta sākumā. Šis jautājums ir saasinājies pašreizējā Dienvidkorejas centriski kreisā prezidenta Muna Džēina laikā.

Japānas valdība noliedz, ka būtu tieši atbildīga par seksa verdzeņu ciešanām, un uzstāj, ka viņas savervēja civilisti un ka armijas bordeļi bija komerciālas iestādes.