Krievijas Ārlietu ministrija: Mēs piegādājam Sīrijai ieročus "cīņai pret terorismu"
Reaģējot uz ASV paustajām bažām, ka Krievija pastiprina savu militāro klātbūtni Sīrijā un tas draud vēl tālāk destabilizēt situāciju šai kara plosītajā valstī, Krievijas Ārlietu ministrija pirmdien paziņojusi, ka Krievija piegādā Sīrijai militāro aprīkojumu, lai palīdzētu Damaskai "cīnīties pret terorismu".
"Krievijas puse nekad nav slēpusi, ka piegādā oficiālajai Sīrijai militāro aprīkojumu cīņai pret terorismu," izteikusies ministrijas pārstāve Marija Zaharova.
Kā ziņots, ASV valsts sekretārs Džons Kerijs sestdien pa tālruni Krievijas ārlietu ministram Sergejam Lavrovam izteica bažas saistībā ar medijos parādījušos informāciju, ka Maskava pastiprina atbalstu Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīma spēkiem.
Pēc Zaharovas teiktā, Lavrovs Kerijam atbildējis, ka "tāda palīdzība vienmēr tikusi un tiks sniegta".
Kā, atsaucoties uz ASV izlūkdienestu analītiķiem, rakstīja "New York Times", Krievija nogādājusi uz kādu lidlauku Sīrijā pārvietojamu gaisa satiksmes kontroles sistēmu un saliekamos mājokļus simtiem cilvēku izmitināšanai, nosūtījusi turp militāro speciālistu grupu, kā arī iesniegusi pieprasījumus Sīrijas robežvalstu gaisa telpas šķērsošanai septembrī.
ASV amatpersonas izteikušās, ka par Maskavas nodomiem nav pilnīgas skaidrības, bet lidlauks varētu tikt izmantots, lai sniegtu atbalstu Asada režīma spēkiem militāro kravu vai aviācijas triecienu veidā. Analītiķi lēš, ka šo mājokļu pietiktu, lai izmitinātu 1000 vai pat vairāk cilvēkus, iespējams, Krievijas militāros speciālistus un citu personālu.
Kā telefonsarunā sacījis Kerijs, ja minētā informācija ir patiesa, šādas darbības var "vēl tālāk saasināt konfliktu, novest pie vēl lielākiem nevainīgiem upuriem, palielināt bēgļu straumes" un vienlaikus arī palielināt konfrontācijas iespēju ar koalīciju, kas Sīrijā cīnās pret džihādistu grupējumu "Islāma valsts".
Proti, aktīvs Krievijas atbalsts Asada spēkiem rada bažas, ka Krievija varētu uzbrukt mērenajiem Sīrijas nemierniekiem, ko atbalsta ASV vadītā koalīcija.
Sīrija, ko jau 15 gadus vada Bašars al Asads, ir viena no Krievijas tuvākajām sabiedrotajām Tuvajos Austrumos. Maskava pēdējās nedēļās cenšas ieņemt aktīvāku starpnieka lomu attiecībā uz Sīrijas pilsoņkaru un starptautiskajiem centieniem cīnīties pret "Islāma valsti", kas kontrolē prāvas teritorijas Sīrijā un Irākā.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins aizvadītajā piektdienā paziņoja, ka esot pāragri runāt par Krievijas iesaistīšanos cīņā pret "Islāma valsti".
"Mēs izskatām dažādas iespējas, bet (..) tas pagaidām nav mūsu darba kārtībā, taču mēs konsultēsimies ar saviem sīriešu draugiem un ar reģiona valstīm," viņš izteicās, vienlaikus pauzdams viedokli, ka ASV vadītās koalīcijas darbībai pret "Islāma valsti" pagaidām neesot "redzamu rezultātu".
Putins arī pavēstīja, ka Asads esot gatavs rīkot parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas un dalīt varu ar "veselīgo" opozīciju. Pēc viņa teiktā, Asads esot piekritis Putinam, ka Sīrijā nepieciešamas politiskās pārmaiņas.
Krievijas prezidents atgādināja, ka Maskava jau atbalsta Sīriju ar militārās tehnikas un bruņojuma piegādēm un palīdz Sīrijas karavīru sagatavošanā.
Iepriekš Kremlis noraidīja Izraēlas mediju ziņas, ka Krievija gatavojas sūtīt uz Sīriju lidmašīnas, lai cīnītos pret "Islāma valsti".
Jau ziņots, ka arī Francija sāk apsvērt iespēju uzsākt "Islāma valsts" pozīciju bombardēšanu Sīrijā, pievienojoties ASV vadītajai starptautiskajai koalīcijai.
Kerijs un Lavrovs sestdien minētajā telefonsarunā vienojās šomēnes Ņujorkā turpināt diskusijas par Sīrijas konfliktu.
LETA