Lietuvas prezidents: šokējošākais ir tas, ka informācija par Navaļnija saindēšanu vairs pat nešokē
foto: scanpix
Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.
Pasaulē

Lietuvas prezidents: šokējošākais ir tas, ka informācija par Navaļnija saindēšanu vairs pat nešokē

Jauns.lv / LETA

 Vācijas valdības izplatītajā ziņā, ka Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs saindēts ar "Novičok" grupai piederošu nervu reaģentu, šokējošākais ir tas, ka šī informācija vairs pat nešokē, uzskata Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.

Lietuvas prezidents: šokējošākais ir tas, ka infor...

"Šokē tieši tas, ka tāda ziņa vairs nešokē - apmēram tādu verdiktu daudzi jau paredzēja. Kas tas ir - vai jauns normalitātes standarts?" viņš vaicājis sociālajā tīklā "Facebook".

Vienlaikus Nausēda atzinis, ka Krievijas slimnīcai, kur sākotnēji nonāca Navaļnijs, šādas diagnozes uzstādīšana būtu neiespējama misija.

„Demokrātija ar to arī atšķiras no autokrātijas, ka pirmajā cilvēka dzīvība ir visu vērtību mērs, savukārt otrā konsekventi balstās uz Staļina principu - "ja nav cilvēka, nav arī problēmas"," rakstījis Lietuvas prezidents.

44 gadus vecais Navaļnijs 20.augustā ar saindēšanās pazīmēm nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā, bet divas dienas vēlāk pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmusies Berlīnes Universitātes klīnika "Charite".

Pagājušās nedēļas sākumā klīnika paziņoja, ka Navaļnijam konstatēta saindēšanās ar holinesterāzes inhibitoriem, bet tobrīd ārsti atzina, ka pagaidām nav zināms, kādai tieši vielai Navaļnijs ticis pakļauts.

Kā trešdien pavēstīja Vācijas valdība, tagad iegūti neapgāžami pierādījumi, ka Navaļnijs ir saindēts ar ķīmisku nervu reaģentu, kas pieder "Novičok" grupai.

Ar savulaik Padomju Savienībā radīto nervus paralizējošo vielu "Novičok" 2018.gadā Lielbritānijā tika saindēts bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs Skripaļs un viņa meita Jūlija. Viņi tika hospitalizēti kritiskā stāvoklī, bet vēlāk atveseļojās.

Kā ziņots, Vācijas Ārlietu ministrs Heiko Māss paziņojis, ka trešdien uz ministriju izsaukts Krievijas vēstnieks Sergejs Ņečajevs, lai Maskavai pieprasītu veikt vispusīgu un caurskatāmu izmeklēšanu par Navaļnija saindēšanu.

Saistībā ar Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija saindēšanu pret Vāciju pieaug spiediens ietvert projektu "Nord Stream 2" potenciālajā Eiropas atbildē Krievijai.

Vācijas kanclere Angela Merkele paziņojusi, ka sagaida no Maskavas sadarbību Navaļnija lietas izmeklēšanā, un pavēstījusi, ka Vācija konsultēsies ar NATO sabiedrotajiem par piemērotāko reakciju, raisot spekulācijas par iespējamajām jaunajām Rietumu sankcijām pret Krieviju.

"Nepieciešama Eiropas līmeņa atbilde," uzsvēra Bundestāga Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Norberts Retgens, atbildot uz žurnālista jautājumu, vai būtu jāaptur darbs pie Vācijas un Krievijas gāzesvada projekta "Nord Stream 2".

"Mums jāīsteno skarba politika, mums jāatbild vienīgajā valodā, ko [Krievijas prezidents Vladimirs] Putins saprot - ar dabasgāzes tirdzniecību," sacīja Retgens.

44 gadus vecais Navaļnijs 20.augustā ar saindēšanās pazīmēm nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā, bet divas dienas vēlāk tika pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmusies Berlīnes Universitātes klīnika "Charite".

Vācijas valdība trešdien paziņoja, ka iegūti neapgāžami pierādījumi, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder "Novičok" grupai.

Minhenes drošības konferences vadītājs un bijušais vēstnieks Vašingtonā Volfgangs Išingers pauda atbalstu idejai par kopīgu Eiropas Savienības (ES) un NATO atbildi Navaļnija lietā un sacīja, ka maigāki žesti, piemēram, diplomātu izraidīšana, var nebūt gana pārliecinoši.

"Ja mēs kopā ar partneriem vēlamies nosūtīt Maskavai skaidru vēstījumu, jāapsver arī ekonomiskās attiecības un tas nozīmē, ka "Nord Stream 2" projektu nedrīkst izlaist," sacīja Išingers, tomēr piebilstot, ka pilnīgs boikots nebūtu labs solis.

"Mēs nevaram uzcelt sienu starp Rietumiem un Krieviju, tas būtu solis par tālu, bet ir vidusceļš, kaut kas starp diplomātiskiem žestiem un pilnīgu boikotu," norādīja Išingers.