Vācija vēlas izbeigt Covid-19 krīzes robežpolitikas haosu Eiropas Savienībā
Vācija vēlas darīt galu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu haotiskajai pieejai attiecībā uz ceļošanas ierobežojumiem bloka iekšienē, koronavīrusa otrajam vilnim daudzviet kontinentā kļūstot spēcīgākam.
Dalībvalstu reakcija bieži krīzi saasinājusi, dažkārt bez brīdinājuma slēdzot robežu un tā radot papildu slogu ekonomikai.
Bažas atkal kļuva nopietnākas piektdien, kad Ungārija paziņoja, ka, sākot ar otrdienu, liedz visiem nerezidentiem iebraukt tās teritorijā, šādi atkārtojot pēkšņos krīzes sākuma nesaskaņotos lēmumus.
Pirms trešdien gaidāmās dalībvalstu sūtņu sanāksmes ES prezidējošā valsts Vācija prezentējusi diskusiju dokumentu, kurā piedāvāti vairāki priekšlikumi lielākai sadarbībai.
Tā joprojām ir katras dalībvalsts atbildība - pieņemt lēmumus, kādus uzskata par pareiziem, teikts dokumentā.
Tomēr "ir jāizvairās no fragmentētās pieejas" ceļošanas ierobežojumiem, lai nepieļautu marta haotiskās situācijas atkārtošanos, kad valstis slēdza robežas bez konsultācijām.
"Jautājums ir par to, vai ir iespējams identificēt jomas, kur labāka, ciešāka koordinācija ir iespējama," sacīja ES diplomāts.
"Pirmais jautājums ir - vai ciešāku sadarbību atbalsta visas dalībvalstis," viņš piebilda.
Dokumentā konkrēti mudināts izveidot vienotu riska zonu sarakstu, balstoties uz kopīgiem kritērijiem un datiem.
Šobrīd dalībvalstis izmanto atšķirīgus kritērijus, nosakot ceļošanas ierobežojumus, un tas var novest pie robežu slēgšanas bez brīdinājuma.
Dokumentā arī ieteikta vienošanās par epidemioloģiskiem kritērijiem ierobežojumu noteikšanai.
Eiropas Komisija norādījusi, ka tā iniciatīvu atbalsta, un mudinājusi dalībvalstis atturēties no totāliem aizliegumiem.