Izsolē pārdota Van Goga un Gogēna vēstule, kurā abi apraksta savus piedzīvojumus prieka mājā
Izsolē par 210 600 eiro pārdota nīderlandiešu gleznotāja Vinsenta van Goga (1853-1890) un franču mākslinieka Pola Gogēna (1848-1903) parakstīta vēstule, kurā abi sīki apraksta savus kopīgos bordeļa apmeklējumus, ziņo "BBC".
Vēstuli Parīzes izsoļu nama "Drouot" rīkotajā izsolē nopirka Vinsenta van Goga fonds.
1888.gada beigās rakstītā vēstule adresēta abu mākslinieku draugam, franču gleznotājam Emīlam Bernardam (1868-1941). Tajā Van Gogs un Gogēns apraksta dzīvošanu un strādāšanu kopā īrētā dzīvoklī Francijas pilsētā Arlā.
"Tagad par kaut ko, kas jūs interesēs - mēs esam veikuši dažas ekskursijas bordeļos, un visticamāk mēs tur bieži dosimies strādāt," četras lapas garajā vēstulē rakstīja Van Gogs. "Pašlaik Gogēns ir iesācis gleznu ar tās pašas nakts kafejnīcu, kuru esmu gleznojis arī es, bet viņš glezno figūras, kuras redzējām bordeļos. Šī solās kļūt par ļoti skaistu lietu."
Kamēr vēstule adresēta viņu draugam, tajā lasāms arī abu mākslinieku dialogs, kurā abi apraksta savus pirmos iespaidus par sadarbību. Van Gogs raksturo Gogēnu kā "neskartu radību ar savvaļas zvēra instinktiem". Van Gogs vēstulē apspriež arī savu nodomu izveidot jaunu mākslinieku apvienību.
Abi postimpresionisma gleznotāji, kuri guvuši vispasaules slavu, bijuši pārliecināti, ka vada "lielu mākslas renesansi". Zināms, ka mākslinieku draudzība Arlā beigusies ar skandālu, un Gogēns atstājis abu kopīgās mājas.
Ar 1888. gada novembri datētā vēstule sarakstīta vairākas nedēļas pirms Van Gogs piedzīvoja garīgu sabrukumu un nogrieza sev kreiso ausi. Pāris gadus vēlāk viņš izdarījis pašnāvību.
Van Goga muzejs Amsterdamā, kurš šī gada laikā saņems minēto vēstuli izstādīšanai, stāsta, ka šī bijusi vienīgā Van Goga sarakste ar citu mākslinieku. Lielākoties viņš vēstules rakstījis savam brālim Teo. Muzejs izsolē pārdoto vēstuli raksturo kā "visnozīmīgāko Van Goga dokumentu, kas joprojām atradies privātās rokās". Vēstule sevišķi nozīmīga ar to, ka abi mākslinieki tajā apraksta savu pārliecību par mākslas revolūcijas radīšanu.