Dānijā banka izsniedz kredītu ar mīnus procentiem - būtībā piemaksā par mājokļa iegādi
Dānijas trešā lielākā banka "Jyske Bank" piedāvā hipotēku aizdevumus ar mīnus 0,5% gada likmi, kas nozīmē, ka kredītiestāde būtībā piemaksā, izsniedzot naudu mājokļa iegādei.
Pasaulē tas ir kas nebijis – katru mēnesi hipotēka samazināsies par summu, kas pārsniedz ikmēneša maksājumu. Tādējādi parādnieks atdos mazāk nekā aizņēmies.
Stingra noruna uz 10 gadiem
Negatīvu likmi piedāvā, aizņemoties ar termiņu līdz desmit gadiem, un stingri fiksē līgumā – bankai šajā laikā nebūs tiesību mainīt noteikumus. Arī "Nordea" bankas Dānijas nodaļa sola tuvākajā izsniegt bezprocentu hipotēkas ar nulles likmi ar 20 gadu termiņu, bet 30 gadu ilgam laikam ar fiksētu 0,5% likmi. Latvijā pašlaik vidēji jārēķinās ar 2,5 līdz trīs procentiem.
"Jyske Bank" savā mājaslapā pauž: “Jā, jūs visu pareizi sapratāt.” Tālāk skaidrots, kā tas iespējams, kaut arī hipotēku departamenta vadītājs atzīst, ka pats ne pārāk to saprot, un personiski teicis, ka tas nevar būt. “Tomēr mēs veicām rūpīgus aprēķinus, ņēmām vērā visus riskus – un izrādījās, ka negatīva likme ir pat ļoti iespējama.”
Par miljonu glabāšanu jāpiemaksā
To apzīmē par kredītu izsniegšanu “aizņēmēja labā”. Parastais banku bizness ir pret procentiem pieņemt noguldījumus, šo naudu izsniegt kredītos vai ieguldīt vērtspapīros pret vēl lielākiem procentiem, lai maksātu noguldītājiem, segtu savus tēriņus un gūtu peļņu. Pēdējos gados Dānijā un arī Zviedrijā un Šveicē šī kārtība īsti nedarbojas. Inflācija ir zema, piemēram, Dānijā 0,2%, ekonomika aug diezgan lēni, kredītu vērtība tik ļoti kritusies, ka bankas nespēj nodrošināt ieguldījumu vairošanu, raksta BBC.
Tās spiestas tērēt klientu naudu, neko pretī nedodot, bet nosakot nulles un pat negatīvu likmi depozītiem. Šveices banka UBS augusta sākumā paziņoja, ka turpmāk no lielajiem noguldītājiem, kam kontā ir vairāk par 500 000 eiro, iekasēs 0,6% gadā. Proti, agrāk banka priecājās, ja kāds vēlas tajā noguldīt miljonu, bet tagad tā sniedz pēc būtības seifa pakalpojumu. Lielākā daļa bagātnieku nopūšas un maksā, jo tā tomēr drošāk nekā glabāt milzu naudu mājās.
Neliels āķis
"Jyske Bank" depozītiem jau ilgu laiku ieviesta nulles gada likme,un arī tā apsver iespēju sekot Šveices baņķieru piemēram. Ja "Jyske Bank" noguldījumus pieņems ar mīnus 0,65%, tad hipotēku var izsniegt pret mīnus 0,5% – vienkārša aritmētika. Visdrīzāk gan klienti tomēr mazliet pārmaksās, jo paredzētas dažas obligātas nodevas un juridiski izdevumi darījuma noformēšanai. Var arī gadīties, ka mājokļu cenas Dānijā kritīsies, un tad dzīvokļa vai mājas īpašnieks formāli būs mīnusos, rēķinot pēc īpašuma tirgus vērtības.
Dāņi atteicās no gadsimta darījuma
Jāpiebilst, ka nesen Dānija stingri noraidīja vērienīgu nekustamā īpašuma darījumu – pārdot Grenlandi ASV. Baltā nama saimnieku Donaldu Trampu atteikums nokaitināja tik ļoti, ka viņš atcēla septembra sākumā plānoto vizīti uz Dāniju. Kaut arī pagaidām vairāk nekā 80% pasaules lielākās salas klāj ledus, šis nebūtu slikts ieguldījums. Grenlandē ir tikai ap 60 000 iedzīvotāju, pie krastiem daudz zivju, zemes dzīlēs ir nafta un reti metāli, kas ļoti nepieciešami mūsdienu tehnikai. BBC rēķina, ka, ņemot vērā lauksaimniecībā neizmantojamās zemes cenu ASV, Grenlande tikai pēc platības ir vismaz triljonu dolāru (aptuveni 900 miljardu eiro) vērta.
Kaut arī Dānijā gadā subsidē Grenlandi ar 576 miljoniem eiro, tas ir pusprocents no vairāk nekā 150 miljardu lielajiem valsts budžeta tēriņiem. ASV bijušas gatavas uzņemties šos izdevumus un vēl samaksāt par pašu salu neatklātu summu, taču Dānijai naudas netrūkst, kā jau liecina kredītu mešana pakaļ. Atšķirībā no Dānijas ASV parāds pārsniedz iekšzemes kopproduktu. Amerikāņi ir parādā vairāk nekā 22 triljonus dolāru, un gadā budžeta deficīts sasniedz triljonu. Situāciju glābj milzīgais pieprasījums pēc dolāru obligācijām.