Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
AFP/Scanpix

Grenlandes skarbā realitāte: fotogrāfija atklāj neparastu ainu, kas izveidojusies intensīvās ledus kušanas dēļ 38

Pasaulē
18. jūnijā 13:18 2019. gada 18. jūnijā 13:18
Jauns.lv
Klimata pētnieki Grenlandē nule kā nākuši klajā ar pieņēmumu, ka 2019. gads varētu tikt ierakstīts vēsturē kā gads, kad Grenlande zaudējusi jebkad lielāko ledus daudzumu. Vairākās vietās, kur reiz atradās milzīgas ledus segas, šobrīd tās vairs nav redzamas.

Pētnieks Stefans Olsens no Dānijas Meteoroloģijas institūta , Grenlandē pētot ledus kušanas intensitāti, uzņēmis fotogrāfiju, kas izpelnījusies plašu popularitāti tīmeklī.

Vietā, kuru reiz klāja bieza ledus sega, šobrīd tā vairs nav pat redzama. Tā vietā - ūdens! Turklāt mainījusies arī ierastā pārvietošanās pa ledu, izmantojot kamanu suņus. 

Foto: AFP/Scanpix

Iedzīvotāji Grenlandē paļaujas uz to, ka ledu var izmantot transporta vajadzībām, medībām un zvejniecībai, taču tieši šie cilvēki būs no pirmajiem, kuru ikdienas paradumus ietekmēs klimata izmaiņas, pēc viesošanās Grenlandē secinājis Olsens.

Saistītās ziņas

Dienas laikā Grenlandē izkusis 2 miljardus tonnu liels ledus apjoms 97
"Nav sniega, pārāk karsts un ūdens nav ledains" - Grenlandes iedzīvotāji izmisīgā cīņā ar globālo sasilšanu 24
Piekrastes pilsētas visā pasaulē ir apdraudētākas nekā jebkad – Grenlandē ledus kūst rekorda ātrumos 14

Jau vēstījām, ka, piemēram, 14. jūnijā, Grenlande zaudēja vairāk nekā divus miljardus tonnu ledus. Parasti Grenlandes ledus kušanas sezona sākas jūlijā un ilgst līdz pat augusta beigām. Grenlandes klimata pētnieks Tomas Mote atzinis, ka pēkšņā ledus kušana ir neparasta, bet ne nepieredzēta parādība. Līdzīga ledus kušana bija vērojama 2012. gada jūnijā.

Tomēr tas, ka ledus Grenlandē tik intensīvos apjomos sāk kust jau vasaras sākumā, ir slikta zīme, proti, 2019. gads varētu tikt ierakstīts vēsturē kā gads, kad Grenlande zaudējusi jebkad lielāko ledus daudzumu. 

Mote paskaidroja, ka tik agra ledus kušana nozīmēs – arī pārējos vasaras mēnešos ledus kusīs ātri un intensīvi. Pētnieks lēš, ka pārmērīgo ledus kušanu ietekmējuši laikapstākļi, proti, daudzviet pasaulē šobrīd gaisa temperatūras ir krietni augstākas, nekā ierasts. 

Grenlande ir lielākā sala pasaulē un pieder Dānijai. Grenlandes kopējā platība ir 2,166 miljoni kvadrātkilometri, gandrīz visa tās teritorija atrodas aiz Ziemeļu polārā loka. 85% tās kopējās platības klāj pastāvīga ledus sega, kas ir līdz 1524 metrus bieza.
 

Citi šobrīd lasa

Vienkārša asins analīze, kas mainīja aktrises Ketlīnas Tērneres dzīvi: "Es domāju, ka mirstu" 2
Šobrīd modē! Slavenas dāmas pucējas ar mazo meiteņu aksesuāriem, kas maksā pāris centus 1
Beļģu brīnumbērns 9 gadu vecumā gatavojas kļūt par pasaulē jaunāko augstskolas absolventu
Tēmas: Grenlande
Skatīt visus komentārus

«Не как у Фриске!» Фигурист прокомментировал состояние Анастасии Заворотнюк

Ольга Бузова заявила о намерении участвовать в "Евровидении"