Sāk sasilt pat Jakutska Sibīrijā, kur mūžīgais sasalums ir norma
foto: AFP/Scanpix
Sieviete Jakutskā -40 grādu salā.
Pasaulē

Sāk sasilt pat Jakutska Sibīrijā, kur mūžīgais sasalums ir norma

Jauns.lv / LETA

Pasaules mūžīgais sasalums kļūst siltāks un desmitgades laikā tā temperatūra paaugstinājusies par vidēji 0,3 grādiem pēc Celsija, teikts trešdien publicētā pētījumā.

Sāk sasilt pat Jakutska Sibīrijā, kur mūžīgais sas...

Aukstums Sibīrijā

Kā konstatējuši zinātnieki, visvairāk mūžīgā sasaluma temperatūra pieaugusi Sibīrijā, kur tā laikā no 2007. līdz 2016.gadam pieaugusi par 0,9 grādiem pēc Celsija. Zinātnieki, kas strādā Globālajā zemes mūžīgā sasaluma tīklā, savākuši datus no 123 urbumiem Arktikā, Antarktīdā un kalnos Eiropā un Vidusāzijā.

71 vietā temperatūra paaugstinājusies, 12 vietās pazeminājusies, bet 40 vietās palikusi nemainīga. Kā norāda zinātnieki, mūžīgā sasaluma kušanas dēļ atmosfērā var izplūst siltumnīcefektu izraisošās gāzes, vēl vairāk veicinot klimata pārmaiņas.

Mūžīgais sasalums - sasalusi augsne, bet ne obligāti uz visiem laikiem, kā mudina domāt nosaukums - sedz ceturtdaļu no visas sauszemes platības un lielākoties ir tūkstošiem gadu sens. Mūžīgais sasalums atrodams Aļaskā, Kanādā, Eiropas un Āzijas ziemeļos un Ziemeļu Ledus okeāna salās.

Krievijā tas aizņem 65% no valsts teritorijas un atkušana ietekme tur jau ir manāma. Sibīrijas pilsētā Jakutskā ēkas sākušas plaisāt un nosēsties, jo zeme zem tām burtiski sākusi pārvietoties. Sahas Republika, kur atrodas Jakutska, šogad pieņēma mūžīgā sasaluma aizsardzības likumu, un lobē Maskavu sākt rīkoties valsts mērogā. Krievijā zinātnieki pēta veidus, kā saglabāt sasalumu, bet pētījumi brīdina, ka šādu projektu ekonomiskās izmaksas būtu pārāk augstas.