Bezspēcīgi Jemenā: daudzbērnu ģimenes ēdienkartē sapelējušas maizes drupačas vai lapas
foto: AP/Scanpix
Pasaulē

Bezspēcīgi Jemenā: daudzbērnu ģimenes ēdienkartē sapelējušas maizes drupačas vai lapas

Jauns.lv / LETA

Jahija Huseins jau ir zaudējis piecus mēnešus jaunu dēlu, kurš nomira pēc tam, kad viņa ģimene devās prom no viņu dzimtā ciemata Jemenas ziemeļu daļā. Šobrīd ģimene dzīvo bēgļu nometnē un viņiem sāk aptrūkties iespēju, kā pabarot pārējos četrus bērnus, vēsta aģentūra "AP". 

Bezspēcīgi Jemenā: daudzbērnu ģimenes ēdienkartē s...

Huseinam nav darba un iespēju atļauties ēdienu, lai pabarotu bērnus. Nekādu starptautisku atbalstu viņš nav saņēmis jau mēnešiem ilgi. Viņa sieva bērnus baro ar sapelējušas maizes drupačām, sajaucot tās ar ūdeni un sāli. Citās dienās bērni ēd ēdienu, kas gatavots no vārītām vīnogulāja lapām.

"Mēs atstājām visu. Stundām ilgi gājām kājām, mums līdzi nebija nekā - neviena riāla [red. - naudas vienība Jemenā], nekāda ēdiena vai ūdens," stāsta Jasihs.

Šie cilvēki ir vieni no miljoniem jemeniešu, kuri Jemenas pilsoņkara laikā pazaudējuši teju visu - mājas, darbu un arī tuviniekus. Tas viss noticis apmēram četru gadu laikā. Pilsoņkara dēļ apmēram 29 miljoniem jemeniešu jācieš bads, bet vismaz astoņiem miljoniem cilvēku vienīgā pārtika ir tā, ko sniedz palīdzības aģentūras.

Ņemot vērā to, ka arvien vairāk jemeniešu nevar atļauties iegādāties ēdienu, šie skaitļi drīzumā varētu palielināties. Jemenas valūta krītas, bet cenas veikalos tikai palielinās.

46 gadus vecais Huseins reiz audzēja vīnogas un granātābolus, kas tālāk tika pārdoti dažādos tirgos Saūda Arābijā. Pilsoņkara dēļ viņš ir zaudējis savu darbu, pārdevis visas kazas, izņemot vienu, kā arī ēdienreižu skaitu dienā samazinājis līdz vienai.

Skaudri foto: daudzbērnu ģimene Jemenā pārtiek no sapelējušas maizes un lapām

Jemenā, kas ir viena no nabadzīgākajām arābu valstīm, gandrīz četrus gadus notiek postoša cīņa par varu starp hutiešu nemierniekiem un starptautiski atzīto valdību, kuru atbalsta Saūda Arābija.

Hutieši 2014.gada beigās ieņēma Jemenas galvaspilsētu Sanu un vairākus citus valsts rajonus. Saūda Arābija un citas arābu valstis, kas atbalsta Jemenas valdību, 2015.gadā sāka gaisa triecienu kampaņu, lai apturētu hutiešu virzīšanos uz Jemenas dienvidu pilsētu Adenu, kur atrodas valdības pagaidu rezidence.

Bruņotais konflikts ir izpostījis Jemenas veselības aprūpes sistēmu un novedis valsti līdz bada slieksnim.