Ukrainas eksprezidents Juščenko: "Pērkot gāzi no Krievijas, Eiropa finansē tās bruņošanos"
Pērkot gāzi no Krievijas un attīstot kopīgus enerģētikas projektus ar šo valsti, Eiropa finansē tās bruņošanos, paziņojis bijušais Ukrainas prezidents Viktors Juščenko.
Viņš arī paudis pārsteigumu, ka laikā, "kad Eiropas austrumos notiek "karstais" karš", Eiropā norisinās diskusija, vai gāzesvada "Nord Stream 2" projekts ir politisks vai ekonomisks".
"Dārgie kolēģi, tas nav enerģētikas jautājums, neesiet naivi. [Krievijas prezidentam] Vladimiram Putinam nafta un gāze ir tikai politiska kategorija, tā ir viņa politikas alfa un omega," trešdien sacīja Juščenko starptautiskajā konferencē par transatlantisko attiecību jautājumiem Viļņā, kuru rīko bijušais Lietuvas prezidents Valds Adamkus.
Lielu daļu Krievijas eksportētās gāzes pērk Austrumeiropas valstis, un par šo gāzi iegūtā nauda veido lielāko daļu Maskavas militārā budžeta, teica Juščenko.
"Vai Eiropa saprot, ka katra tonna naftas, katrs tūkstotis kubikmetru gāzes ir mēģinājums finansēt Ukrainas, Moldovas, Gruzijas okupāciju? Mēs saprotam, ka tā palīdzam tankos iepildīt degvielu, piegādājam viņu artilērijai šāviņus," sacīja bijušais Ukrainas prezidents.
"Mani skumdina, ka mums Eiropā nav prioritāšu un mēs banāli runājam par kaut kādām ekonomiskām diskusijām, kad jārunā par mūsu dzīvību," uzsvēra Juščenko.
Viņš teica, ka pašreizējā situācija Eiropā atgādina notikumus pirms Otrā pasaules kara 1938.gadā, kad "mēs atdodam teritoriju pēc teritorijas no Eiropas kopienas, lai nomierinātu okupantu".
"Mēs toreiz sākām ar Sudetiju, mēs sākām ar Austriju, turpinājām ar Poliju. Eiropa radīja lielākos pasaules karus. Vai jums nešķiet, ka šādi mēs darām to pašu?" retoriski jautāja Juščenko.
Bijušais Ukrainas prezidents arī aicināja atteikties no pastāvīgajām diskusijām par to, vai Eiropas Savienības būtu jāatceļ Krievijai noteiktās ekonomiskās sankcijas. Juščenko norādīja, ka sankcijas noteiktas, lai "atdotu Ukrainai suverenitāti un teritoriālo vienotību".
"Kamēr šis mērķis nebūs sasniegts, esmu pārliecināts, ka jautājums par ekonomisko sankciju pārskatīšanu pat nevar tikt iekļauts politiskajā darba kārtībā," piebilda Juščenko.