Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

ES ārlietu ministri atbalstījuši raķešu triecienu Sīrijā 40

Pasaulē
16. aprīlī 19:30 2018. gada 16. aprīlī 19:30
LETA
Eiropas Savienības (ES) ārlietu ministri pirmdien atbalstījuši ASV, Francijas un Lielbritānijas īstenoto raķešu triecienu Sīrijā, norādot, ka ES atbalsta visus centienus, lai novērstu ķīmisko uzbrukumu atkārtošanos.

Ministri arī aicināja atsākt sarunas par politisku risinājumu Sīrijas konfliktam.

Ministri nosodīja Sīrijas prezidenta Bašara al Asada īstenoto karadarbību pret nemierniekiem un aicināja nekavējoties ievērot pamieru, lai ļautu humānajai palīdzībai nokļūt pie cietušajiem.

ASV, Francija un Lielbritānija, reaģējot uz apsūdzībām par Dumā, netālu no Damaskas, 7.aprīlī notikušo ķīmisko uzbrukumu, sestdien īstenoja bezprecedenta raķešu triecienu Sīrijai.

Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss, Francijas ārlietu ministrs Žans Īvs Ledriāns un Apvienotās Karalistes ārlietu ministrs Boriss Džonsons. (Foto: Reuters/Scanpix/LETA)

ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka šo gaisa triecienu mērķis ir atturēt Sīrijas valdību no ķīmisko ieroču lietošanas. Tie bijuši vērsti pret pozīcijām, kas saistītas ar Sīrijas valdības ķīmiskajiem ieročiem.

Sīrija un tās sabiedrotā Krievija kategoriski noliedz, ka Sīrijas valdības spēki būtu uzbrukumā Dumā izmantojuši ķīmiskos ieročus.

ES dalībvalstu ārlietu ministru paziņojumā Dumā notikušajā uzbrukumā vainots Asada režīms un pausts atbalsts ASV, Lielbritānijas un Francijas raķešu triecieniem Sīrijā.

Paziņojumā norādīts, ka raķešu trieciena vienīgais mērķis bijis nepieļaut, ka Sīrijas režīms atkal pielieto ķīmiskos uzbrukumus pret savu tautu.

Francijas ārlietu ministrs Žans Īvs Ledriāns sacīja, ka ES bijusi "vienota ļoti nopietnā mirklī", vēloties novērst ķīmisko ieroču izmantošanu.

Vācijas kanclere Angela Merkele paziņoja, ka raķešu uzbrukums bijis "vajadzīgs un atbilstošs", bet citas ES valstis bijušas piesardzīgas, lai izvairītos no tālākas spriedzes saasināšanās.

ES dalībvalstu ārlietu ministri apsprieda veidus, kā pastiprināt spiedienu uz Krieviju, lai tā pierunātu Asada valdību iesaistīties sarunās par Sīrijas nākotni.

Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss, ierodoties uz ministru sēdi, uzsvēra, ka, "patīk tas vai nē, bez Krievijas šo konfliktu nebūs iespējams atrisināt".

Vašingtona paziņojusi, ka piemēros Krievijai jaunas sankcijas saistībā ar Dumā notikušo uzbrukumu. Sankcijas tiks piemērotas uzņēmumiem, kas piegādā Sīrijas valdībai aprīkojumu, kas saistīts ar ķīmiskajiem ieročiem.

ES par līdzīgu soli vēl nav izšķīrusies.

Kāds ES diplomāts ziņu aģentūrai AFP sacīja, ka Sīrijas sankciju sarakstam būtu iespējams pievienot krievus vai Irānu, taču ES ārlietu ministru līmenī šāds solis vēl nav apspriests.

Vairākas Eiropas valstis bažījas par agresīvu pretreakciju no Krievijas puses.

ES dalībvalstu ārlietu ministru paziņojumā teikts, ka pašreizējā situācija būtu jāizmanto, lai atdzīvinātu mēģinājumus atrisināt Sīrijas konfliktu mierīgā ceļā.

Saistītās ziņas

Pentagons: Triecienos Sīrijai veiksmīgi trāpīti visi mērķi 24
ASV, Francija un Lielbritānija veic gaisa triecienus Sīrijā 288
Krievija: gaisa triecieni Sīrijā veikti, kad valstij bija "mierīgas nākotnes iespēja" 27

Paziņojumā uzsvērts, ka Sīrijas pilsoņkaram nevar būt militāra risinājuma. Taču privātās sarunās vairāki Eiropas diplomāti atzinuši, ka Asada režīms, visticamāk, uzvarēs, un ES būtu jāgatavojas šādam scenārijam.

Citi šobrīd lasa

"Ejiet ar savu tizlo grūtniecību, kur gribat!" - sieviete ieraksta sarunu ar Daugavpils ārsti, pēc kuras "embrijs nāca pa gabaliem ārā" 137
Ārstu kļūda sabojā dzīvi 37 gadus vecajam Jānim – viņš ticēja, ka slimo ar HIV, kaut bija pilnībā vesels 25
Šausmīgas dzīves beigas: pie Slāvu apļa fūre notriec vīrieti un ilgi viņu velk pa ceļu
Skatīt visus komentārus

На каблуках и с огромным животом: герцогиня Меган посетила дом престарелых в Лондоне

Гигантское землетрясение в США и III мировая. Что предсказал Нострадамус на 2019