ASV nosaka sankcijas diviem Krievijas uzņēmumiem, kas izstrādā raķetes
ASV Tirdzniecības ministrija noteikusi sankcijas pret diviem Krievijas uzņēmumiem par maza un vidēja rādiusa raķešu aizlieguma līguma (INFT) pārkāpšanu.
ASV Tirdzniecības ministrija paziņojusi par jauniem licenzēšanas un eksporta ierobežojumiem konstruktoru birojam "Novator" un zinātniskajam ražošanas centram "Titan-Barrikadi", kas iesaistīti tādu raķešu izstrādē un ražošanā, kuras aizliegtas ar 1987.gadā starp ASV un toreizējo PSRS noslēgto INFT.
"Šīs kompānijas izgatavo Krievijas Aizsardzības ministrijai uz sauszemes bāzētu spārnoto raķešu kompleksus ar lidojuma attālumu, kāds aizliegts maza un vidēja rādiusa raķešu līguma ietvaros," teikts ministrijas paziņojumā.
Kā norāda ministrija, ir pietiekams pamats uzskatīt, ka sodītās kompānijas "bijušas iesaistītas darbībās, kas ir pretrunā ar ASV nacionālo drošību un ārpolitiskajām interesēm".
Ar šo līgumu tika aizliegtas raķetes, kuru darbības rādiuss ir no 500 līdz 5500 kilometriem un kuras spēj nest kodolgalviņas. Tiek uzskatīts, ka šādas raķetes ir ļoti destabilizējošs faktors, jo tās saīsina pirmstrieciena brīdinājuma laiku.
Krieviju INFT pārkāpšanā apsūdzēja vēl iepriekšējā Baltā nama saimnieka Baraka Obamas administrācija 2014.gadā. Maskava tika kritizēta par raķetes "Novator 9M729" (SSC-8 saskaņā ar NATO klasifikāciju) izstrādi.
Šī gada februārī arī Donalda Trampa administrācija nāca klajā ar līdzīgām apsūdzībām.
Krievija šīs apsūdzības ir noliegusi un no savas puses apsūdzējusi ASV par līguma laušanu, izvēršot savu pretraķešu aizsardzības sistēmu, un kuru saskaņā ar Vašingtonas nostāju INFT nav attiecināms.