Spiegu bērnu drāma: kanādiešu puiši pēkšņi uzzina, ka ir... krievi
foto: Facebook
Alekss (pa kreisi) un Tims 2014. gadā Bangkokā, Taizemē. Viņi vēlas atgriezties dzimtajā Kanādā, nevis pārtapt par krieviem.
Pasaulē

Spiegu bērnu drāma: kanādiešu puiši pēkšņi uzzina, ka ir... krievi

Kas Jauns Avīze

Pirms septiņiem gadiem pie Donalda Hitfīlda un Treisijas Folijas mājas durvīm Kembridžā Masačūsetsas pavalstī atskanēja klauvējieni. Viņi tikko bija atkorķējuši šampanieti, lai nosvinētu dēla Tima 20. dzimšanas dienu un viņa brāļa Aleksa (16) atgriešanos no apmaiņas studijām Singapūrā.

Spiegu bērnu drāma: kanādiešu puiši pēkšņi uzzina,...

Todien šīs amerikāņu vidusšķiras ģimenes idille sabruka, un patiesībā viņi nemaz nebija amerikāņi. Mājā iebruka Federālā drošības dienesta aģenti, vecākus arestēja, durvis aizzīmogoja, dēlus aizsūtīja dažas dienas pavadīt viesnīcā. Viņiem paskaidroja, ka vecāki, iespējams, ir ārzemju spiegi, raksta britu laikraksts "The Guardian".

Ģimene čekas uzdevumā

Kad puiši uzzināja visu patiesību, šoks bija pamatīgs – gluži kā attapties trillerī, atklājot, ka tava dzīve nav bijusi īsta, bet svešu režisoru vadīta. Tieši šis stāsts iedvesmoja arī Latvijā rādītā seriāla "Amerikāņi" veidotājus.

Brāļi ir dzimuši Kanādā, kad ģimene pārcēlās uz ASV, Timam bija pieci gadi, Aleksam – viens. Brāļi gan sevi uzskatīja par kanādiešiem – prata franču valodu un bieži brīvdienās devās uz dzimteni slēpot.

Ģimene daudz ceļoja, Donalds strādāja konsultāciju firmā Bostonā, Treisija – nekustamo īpašumu aģentūrā. Tikai patiesībā viņi bija Andrejs Bezrukovs un Jeļena Vavilova, Valsts drošības komitejas darbinieki, abi dzimuši PSRS un 80. gados ar svešiem vārdiem nosūtīti uz Kanādu. Par pāri viņi kļuva čekas uzdevumā.

PSRS sabrūk, spiegi paliek

"The Guardian" žurnālists Šons Vokers noskaidrojis, ka šī bija unikāla padomju izlūkdienesta programma. Visus turpmākos gadus spiegu pāris rūpīgi veidoja savu dzīvi aiz okeāna – Bezrukovs jau kā misters Hitfīlds pabeidza Jorkas universitāti Toronto, pēc tam ieguva maģistra grādu biznesa vadībā Parīzē.

foto: US Marshals
Jeļena Vavilova jeb Treisija Folija un Andrejs Bezrukovs jeb Donalds Hitfīlds.
Jeļena Vavilova jeb Treisija Folija un Andrejs Bezrukovs jeb Donalds Hitfīlds.

PSRS sabruka, bet viņi turpināja kalpot Krievijai. 1999. gadā ģimene atgriezās ASV, tikmēr Krievijā par prezidentu kļuva čekists Vladimirs Putins.

Iegūto informāciju viņi Maskavai nodeva, publicējot internetā fotogrāfijas, kuru pikseļos slēpās šifrēts ziņojums. Jau pēc atmaskošanas Bezrukovs skaidroja, ka viņa darbs bijis drīzāk analītisks. Šos divus un vēl astoņus krievu aģentus atklāja operācijas "Ghost Stories" ("Spoku stāsti") ietvaros. Iespējams, Bezrukovu un Vavilovu FIB novēroja jau gadiem ilgi.

Dēli saņem Krievijas pases un vārdus

Pusotru nedēļu pēc aresta, 2010. gada 8. jūlijā, viņi tiesā atzina, ka ir Krievijas pilsoņi. Viņus un citus nelegāļus ASV apmainīja pret četriem Krievijas pilsoņiem, kas bija notiesāti par valsts nodevību un ieroču glabāšanu. Nākamajā dienā Andrejs un Jeļena devās uz Maskavu – caur Vīni, kas arī senāk bijusi iecienīta gan spiegu, gan disidentu tranzīta vieta. Dažas dienas vēlāk Maskavā ieradās viņu dēli. Interesanti, ka ģimene jau bija grasījusies tovasar apciemot Maskavu, Parīzi un Turciju.

Dzimtenē spiegus sagaidīja kā varoņus, tā brīža prezidents Dmitrijs Medvedevs pasniedza medaļas, ģimene devās turnejā pa valsti, no Sočiem līdz Baikālam, dēli sastapa radiniekus, par kuriem pat nenojauta. 2010. gada beigās viņi saņēma Krievijas pases un kļuva par Timofeju un Aleksandru Vaviloviem.

Nespēj kļūt par krieviem

“Man bija sajūta, ka man ir atņemta personība un nomainīta pret kaut ko, par ko man nav nekādas sajēgas,” vēlāk intervijā teica Aleksandrs, kurš vēlējās, lai viņu joprojām sauc par Aleksu. Ne viņš, ne brālis nekādi nespēja pārtapt par krieviem.

Timofejs jeb Tims tomēr pabeidza Krievijā universitāti, bet maģistra grādu biznesa vadībā ieguva Londonā un aizbrauca strādāt par finansistu Āzijā.

Alekss mācījās Britu starptautiskajā skolā Maskavā un sapņoja atgriezties Kanādā – viņš iesniedza dokumentus Toronto universitātē un saņēma studenta vīzu. Tomēr četras dienas pirms izbraukšanas viņu izsauca uz pārrunām Kanādas vēstniecībā, kur sīki iztaujāja par ģimeni un vīzu anulēja.

Cer atgriezties dzimtenē

Vīzas atteica arī Francija un Lielbritānija, tomēr Aleksam izdevās izcīnīt iespēju studēt Eiropā. Reizi dažos mēnešos viņš apciemo Maskavā vecākus, tomēr uzskata sevi par kanādieti un sapņo atgriezties dzimtenē. “Es gribētu, lai pasaule nesoda mani par viņu izvēli un rīcību. Tas būs pavisam netaisnīgi,” par savu vecāku radīto mantojumu intervijā "The Guardian" saka Alekss.

foto: Kirill Kukhmar/TASS
Dzimtenē Andrejs Bezrukovs kļuvis par kompānijas "Rosneft" prezidenta padomnieku.
Dzimtenē Andrejs Bezrukovs kļuvis par kompānijas "Rosneft" prezidenta padomnieku.

Nesen viņam izdevies gūt panākumus – panākt Kanādas pilsonības atjaunošanu. 23. jūnijā Kanādas apelācijas tiesa nolēma atcelt 2010. gada lēmumu, kas Vavilovam, tobrīd Folijam, atņēma šīs valsts pasi. Varas iestādēm līdz jūlija beigām gan ir laiks pārsūdzēt lēmumu.

Arī Tima lieta atrodas izskatīšanā Kanādas Augstākajā tiesā. “Gribas ticēt, ka tagad viņi varēs atgriezties valstī, kuru uzskata par savu, un viņu dzīve beidzot nokārtosies,” cer brāļu advokāts.