Pasaulē

Kims Čenirs noliedz minējumus par pēcteča iecelšanu

Jauns.lv

Ziemeļkorejas līderis Kims Čenirs sarunās Ķīnā noliedzis daudzu analītiķu izteiktos minējumus, ka viņš par pēcteci izraudzīšoties savu jaunāko dēlu Kimu Čenunu, atklāja bijušais ASV prezidents Džimijs Kārters.

Kims Čenirs noliedz minējumus par pēcteča iecelšan...

Ziemeļkorejas līderis Kims Čenirs izteikumus par sava dēla Kima Čenuna virzīšanu valsts vadītāja amatam, raksturojot to kā "nepatiesas baumas no Rietumiem".
Ziemeļkorejas līderis Kims Čenirs izteikumus par sava dēla Kima Čenuna virzīšanu valsts vadītāja amatam, raksturojot to kā "nepatiesas baumas no Rietumiem".

Kārters, kurš pagājušajā mēnesī apmeklēja Ziemeļkoreju, lai panāktu aizturētā amerikāņa atbrīvošanu, atzina, ka pēcāk savu braucienu pārrunājis ar Ķīnas premjeru Veņu Dzjabao, kurš informējis bijušo ASV prezidentu par savām nesenajām sarunām ar Kimu Čeniru.

Veņs "mūs pārsteidza, citējot Ziemeļkorejas līdera izteikumus par sava dēla Kima Čenuna virzīšanu valsts vadītāja amatam, raksturojot to kā "nepatiesas baumas no Rietumiem", Kārters šonedēļ rakstīja savā interneta vietnē.

"Mums atliek vienīgi gaidīt, lai uzzinātu patiesību par varas pēctecību," norādīja Kārters.

Eksperti jau mēnešiem ilgi vērš uzmanību uz pazīmēm, kas liecina, ka Ziemeļkorejas valdošā partija varētu izraudzīties par savu vadītāju Kimu Čenunu, kuram ir tikai pāri par 20 gadiem, 68 gadus vecā Kima Čenira vietā, kura veselības stāvoklis ir nestabils pēc 2008.gadā pārciestā insulta.

Ziņās no Dienvidkorejas teikts, ka Ziemeļkoreja atliekot politisko konferenci, kas būtu plašākā pēdējos 30 gados, vētras nodarīto postījumu dēļ. Daži politiskie novērotāji gan apšauba, vai vētra ir galvenais aizkavēšanās iemesls.

Kārters pagājušajā mēnesī apmeklēja Ziemeļkoreju, taču netikās ar Kimu Čeniru, kurš bija devies braucienā uz Ķīnu.

Ceturtdien laikrakstā "The New York Times" publicētajā komentārā Kārters norādīja, ka Ziemeļkoreja īpaši vēlējusies, lai vizītē ierastos bijušais prezidents, kurš 1994.gadā neitralizēja kodolkrīzi.

Kārters mudināja ASV iesaistīties sarunās, sakot, ka Ziemeļkoreja ļoti vēloties mieru.

Savukārt pašreizējā ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija distancējās no Kārtera, uzsverot - Phenjanai vispirms jāpierāda, ka tā ir gatava atteikties no kodolieročiem. Savā ierakstā interneta vietnē Kārters norāda, ka gan viņš, gan Veņs dzirdējuši "pozitīvus signālus" no Ziemeļkorejas.

Tikmēr ASV amatpersonas piesardzīgi prognozē varas pēctecību Ziemeļkorejā.

ASV valsts sekretāres palīgs Austrumāzijas jautājumos Kurts Kempbels Senāta noklausīšanās sēdē ceturtdien pieļāva, ka Ziemeļkoreja, "iespējams, ir viscietākais rieksts, ar kādu mums jāsaskaras globālajā arēnā".

"Pamatvilcienos Ziemeļkoreja joprojām ir melnā kaste," sacīja Kempbels. "Mēs dažreiz gūstam ieskatu un dažus izlūkošanas datus, taču jāteic, ka bieži vien šie dati vēlāk ir izrādījušies kļūdaini."

LETA/Foto: AFP