Pasaulē

Irāna ieguvusi raķetes no Ziemeļkorejas

Jauns.lv

ASV uzlūkošanas dienests uzskata, ka Irāna no Ziemeļkorejas ieguvusi modernas raķetes, kas spētu sasniegt Eiropu, liecina tīmekļa vietnes "WikiLeaks" svētdien publiskotie ASV Valsts departamenta dokumenti.

Irāna ieguvusi raķetes no Ziemeļkorejas...

Lielbritānijas laikraksts "The Guardian" vēsta, ka dokumenti atklājuši arī domstarpības ASV diplomātu starpā, kuri centušies iespaidot Ķīnu, lai tā bloķētu raķešu detaļu sūtījumus no Ziemeļkorejas uz Irānu.

"The New York Times" citējis diplomātisko telegrammu, kas datēta ar 24.februāri. Tajā teikts, ka ASV izlūkdienestu novērtējumos secināts, ka Irāna ieguvusi modernas, pēc Krievijas dizaina veidotas raķetes.

Irāna ieguvusi 19 Ziemeļkorejas raķetes - uzlabotas Krievijas R-27 versijas - un "pieliek lielas pūles, lai apgūtu jaunās paaudzes raķešu ražošanas tehnoloģijas," teikts telegrammā.

Pēc ASV prezidenta Baraka Obamas administrācijas lūguma, "The New York Times" piekritis pilnu minētās telegrammas tekstu nepubliskot.

"Ziemeļkorejas uzlabotās raķetes versija, kas pazīstama kā BM-25, spēj nest kodolgalviņu," ziņo laikraksts. "The New York Times" piebilst, ka tā spēj sasniegt mērķi vairāk nekā 3000 kilometru attālumā.

"Izšaujot no Irānas, [raķetes darbības] rādiuss teorētiski ļautu tās kaujas galviņām sasniegt mērķus (..) Rietumeiropā, tostarp Berlīni. Izšautas uz ziemeļrietumiem, kaujas galviņas varētu sasniegt Maskavu," atsaucoties uz citiem ziņojumiem vēsta The New York Times".

"Telegrammas liecina, ka Irāna ne tikai ieguvusi BM-25, bet uzlabotajās tehnoloģijās saskata veidu, kā apgūt jaunas klases daudz spēcīgāku dzinēju projektēšanu un būvi," ziņo laikraksts.

Tomēr analītiķi jau atzīmējuši, ka nav apstiprinājuma tam, ka Ziemeļkorejas rīcībā ir nepieciešamās tehnoloģijas savu kodolieroču izmēru samazināšanai, lai tos varētu ievietot raķešu kaujas galviņās.

"The Guardian" savā "WikiLeaks" publiskoto dokumentu analīzē citējis slepenu 2007.gada telegrammu. Tajā ASV Valsts departaments sniedzis Ķīnai specifisku informāciju par raķešu sastāvdaļu sūtījumiem, kas, domājams, notiek tranzītā caur Pekinu. No Ķīnas tika prasīta "saturīga atbilde".

Dokumentā teikts, ka diplomātiem dots rīkojums izteikt ASV bažas "visaugstākajā iespējamajā līmenī".

"ASV uzskata, ka raķešu tehnoloģiju izplatīšanās starp Ziemeļkoreju un Irānu paplašināsies un ka šīs divas valstis mēģinās turpināt šo transportēšanu caur Ķīnas teritoriju," teikts slepenajā dokumentā.

Tajā uzskaitītas 11 raķešu reaktīvo dzinēju lāpstiņu piegādes no Ziemeļkorejas Irānai, kas veiktas caur Pekinas lidostu, izmantojot Ziemeļkorejas un Irānas komerciālās lidmašīnas.

"The Guardian" citētajā telegrammā arī teikts, ka bijušais ASV prezidents Džordžs Bušs šo jautājumu savulaik apspriedis tieši ar Ķīnas prezidentu Hu Dzjiņtao.

Dokumentā norādīts, ka ar šiem sūtījumiem tiek pārkāptas ANO Drošības padomes rezolūcijas par sankcijām pret Irānu un Ziemeļkoreju, kā arī Ķīnas eksporta kontroles likumi.

Nav zināms, vai telegrammā izteiktā prasība likusi Pekinai rīkoties, secina "The Guardian", kuram tā pat kā "The New York Times", pirmajam tika dota iespēja piekļūt "WikiLeaks" dokumentiem.

Ķīnas ārlietu ministrija AFP komentārus nesniedza.

Ķīna ir Irānas un Ziemeļkorejas sabiedrotā. Tā ir vadošā Irānas naftas importētāja un galvenā Ziemeļkorejas režīma atbalstītāja.

"The Guardian" citētais dokuments liecina par Ķīnai vairākkārt izteiktām prasībām, kā arī bažām par šādas raķešu tirdzniecības apjoma dramatisku pieaugumu tuvākajā laikā.

LETA