Kosovas premjerministrs organizējis cilvēku orgānu kontrabandu
Kosovas premjerministrs Hašims Tači bijis viens no galvenajiem serbu karagūstekņu orgānu tirdzniecības organizatoriem, atzīts Eiropas Padomes sagatavotā ziņojuma projektā.
Ziņojumā, kuru sagatavojis Šveices parlamentārietis Diks Mārtijs, Tači un citi albāņu partizānu grupējuma - Kosovas Atbrīvošanās armija (KAA) - toreizējie augstākie komandieri apsūdzēti serbu gūstekņu orgānu kontrabandas organizēšanā pēc vardarbīgā konflikta, kas norisinājās 1998. un 1999.gadā.
Ziņojuma projekts otrdien tika publicēt Eiropas Padomes interneta vietnē, bet ceturtdien to izskatīs organizācijas juridisko lietu komiteja.
Kosovas valdība jau paziņojusi, ka ziņojums balstīts uz safabricētiem faktiem nolūkā nomelnot jaunpasludinātās valsts līderus.
Pastāv nopietni pierādījumi, ka serbi un atsevišķi albāņi, kurus KAA, slepenībā turējusi gūstā Albānijas ziemeļos, tikuši pakļauti necilvēcīgiem apstākļiem, bet pēc tam pazuduši bez vēsts, savā ziņojumā apgalvo Mārtijs.
Pēc bruņotā konflikta, kamēr starptautiskie spēki vēl nebija paspējuši atjaunot kārtību un likuma varu, "dažiem gūstekņiem kādā slimnīcā Albānijas teritorijā netālu no Fuše Krujas izņemti orgāni," norāda ziņojuma autors.
Izņemtie orgāni pēc tam kontrabandas ceļā izvesti no Albānijas un melnajā tirgū pārdoti privātām klīnikām ārvalstīs.
Par to atbildīgi ir ar organizēto noziedzību saistītie KAA līderi, raksta Mārtijs, piebilstot, ka, "lai gan citās formās, tas turpinājies līdz šodienai".
Šveices parlamentārietis atsaucas uz Prištinas slimnīcas "Medicus" darbības izmeklēšanu, kuru veikusi Eiropas Savienības (ES) Kosovas misija EULEX.
EULEX oktobrī paziņoja, ka piecām personām, tostarp ārstiem un kādai bijušajai veselības ministrijas amatpersonai izvirzījusi apsūdzības par cilvēku orgānu kontrabandu, saistību ar organizēto noziedzību, nelikumīgām ārstnieciskām procedūrām un ļaunprātīgu varas izmantošanu.
Savā ziņojumā Mārtijs Īpaši izcēlis Tači, kurš komandējis tā saukto Drenicas grupējumu, kas vismaz kopš 1998.gada esot pārņēmis kontroli pār organizēto noziedzību reģionā.
ASV un citu rietumvalstu sniegtais diplomātiskais atbalsts pēc bruņotā Kosovas konflikta nostiprināja Tači pārliecību, ka viņš ir "neaizskarams", norāda Mārtijs.
Ja Eiropas Padomes juridiskā komiteja Mārtija ziņojumu apstiprinās, janvāra beigās tas tiks nodots Eiropas Padomes Parlamentārajai Asamblejai (EPPA).
Apgalvojumi par cilvēku orgānu kontrabandu no Kosovas pirmo reizi parādījās ANO Starptautiskā kriminālnoziegumu tribunāla (ICTY) bijušās prokurores Karlas del Pontes memuāros, kas tika publicēti 2008.gadā.
Tas rosināja Eiropas Padomei atsākt izmeklēt lietu, kuru neilgu laiku pirms pieciem gadiem bija pārbaudījis del Pontes birojs.
Konfliktā starp Kosovas albāņu partizāniem un toreizējās Dienvidslāvijas prezidenta Slobodana Miloševiča spēkiem gāja bojā aptuveni 13 000 cilvēku.
Apmēram 1900 cilvēku joprojām skaitās pazuduši bez vēsts.