Karaliskās viesības Baltajā Namā
Šonedēļ plašā un piesātinātā vizītē uz ASV ieradies Ķīnas prezidents Hu Dziņtao ar pavadošo svītu. Vairāku dienu tikšanos laikā apspriestas abu lielvaru savstarpējās attiecības un panāktas būtiskas vienošanās svarīgos sociāl-ekonomiskos jautājumos.
Par godu Ķīnas prezidentam Baraks un Mišela Obamas otrdienas vakarā rīkoja svinīgu pieņemšanu Baltajā Namā. Neformālā gaisotnē valstu vadītāji uzsauca tostus par abu lielvalstu savstarpējo attiecību uzlabošanos, mielojās ar amerikāņu tradicionālajām vakariņām un baudīja dzīvo mūziku.
Šo pieņemšanu var uzskatīt par ASV un Ķīnas attiecību uzlabošanās simbolu, jo 2006.gadā, kad Ķīnas prezidents viesojās pie iepriekšējā Savienoto Valstu prezidenta Džordža Buša, nekādas dārgas pieņemšanas rīkotas netika.
VIDEO: Viesu ierašanās uz svinīgajām vakariņām Baltajā Namā
ASV un Ķīnas līderu tikšanās laikā panāktās vienošanās
Abām lielvalstīm cenšoties pārvarēt savas domstarpības, ASV un Ķīna trešdien paziņoja, ka noslēgta virkne savstarpējās tirdzniecības līgumu, kuru kopējā vērtība sastāda 45 miljardus ASV dolāru.
ASV prezidents Baraks Obama uzsvēra, ka noslēgtie līgumi ļaus radīt valstī 235 000 jaunu darbavietu.
Starp noslēgtajiem līgumiem ir vienošanās par 200 lidmašīnu "Boeing" piegādi Ķīnai, kuru kopējā cena sastādīs 19 miljardus dolāru.
No savas puses, Ķīnas prezidents Hu Dzjiņtao atzinis, ka vēl joprojām ir daudz darāmā, lai uzlabotu situāciju cilvēktiesību aizsardzības jomā.
Piedaloties kopīgā preses konferencē ar savu ASV kolēģi Baraku Obamu, Hu norādīja, ka Pekina ir gatava turpināt sarunas par cilvēktiesību jautājumiem ar noteikumu, ka tiek ievērota savstarpēja cieņa un netiek pieļauta iejaukšanās Ķīnas iekšējās lietās.
"Ķīna ir valsts ar ļoti lielu iedzīvotāju skaitu, tā attīstītās" un šobrīd veic nozīmīgas reformas, skaidro prezidents.
Tomēr viņš nenoliedz, ka Ķīnai joprojām ir "lieli izaicinājumi sociālajā un ekonomiskajā attīstībā. Joprojām ir daudz darāmā cilvēktiesību jautājumā."
Savukārt Obama atzina, ka atšķirīgie uzskati cilvēktiesību jautājumos nereti rada spriedzi abu lielvaru attiecībās.
Tomēr Baltā nama saimnieks uzsvēra, ka domstarpības atsevišķos jautājumos neliedz abām valstīm sadarboties citās "nozīmīgās jomās".
Amatpersonu sarunās pārrunāts plašs jautājumu loks - sākot no tirdzniecības līdz aizsardzībai un drošībai.
Kasjauns.lv/LETA/Foto:LETA/AFP