Arābu valstīs uz demonstrācijām pulcējušies desmitiem tūkstoši cilvēku
Pret Lībijas līdera Muamara Kadafi režīmu vērstajiem protestiem aizvien turpinot pieņemties spēkā, arī vairākās citās arābu valstīs uz demonstrācijām piektdien pulcējušies desmitiem tūkstoši cilvēku, pieprasot labākus dzīves apstākļus un brīvību.
Pēdējo dienu protesti Lībijā un Ēģiptē
Lībijas rietumu pilsētās Kadafi režīmam lojālie spēki sarīkojuši asiņainu pretuzbrukumu opozicionāriem, lai gan valsts austrumi jau atrodas režīma pretinieku rokās.
Zāvijā, uz rietumiem no galvaspilsētas Tripoles, ceturtdien tika nogalināti 23 cilvēki un 44 ievainoti, Kadafi atbalstītājiem sarīkojot mežonīgu pretuzbrukumu protestētājiem, ziņo Lībijas laikraksts "Quryna".
Ziņas par vardarbīgām sadursmēm pienāk arī no Lībijas trešās lielākās pilsētas Misrātas.
Vēl tālāk uz rietumiem, pie Tunisijas robežas esošajā Zuvārā, bēgošie ēģiptiešu strādnieki pavēstīja, ka pilsētu savā kontrolē pēc sīvām kaujām trešdienas vakarā pārņēmuši civilie kaujinieki.
Aculiecinieki ziņo, ka Kadafi lojālie spēki piektdien atklājuši uguni uz protestētājiem arī vairākās vietās Tripolē.
Tikmēr Irākā "Dusmu dienas" protestos dzīvību valsts ziemeļu daļā zaudējuši septiņi cilvēki, bet tūkstošiem cilvēku pulcējušies uz protestiem Brīvības laukumā Bagdādē.
Saniknotie protestētāji policistus apmētājuši ar akmeņiem, kurpēm un pudelēm, kā arī apgāzuši divas betona sienas, kas bija uzslietas, lai no demonstrācijām pasargātu Bagdādes Zaļo zonu, kur atrodas ASV vēstniecība.
"Mēs nevēlamies valdības maiņu, jo mēs viņus ievēlējām, taču mēs vēlamies, lai viņi sāktu strādāt," stāsta viens no mītiņa dalībniekiem - kāds 24 gadus vecs students. "Mēs vēlamies panākt taisnību. Mēs vēlamies, lai tiktu salaboti ceļi. Mēs vēlamies, lai tiktu savesta kārtībā elektroenerģijas piegāde. Mēs vēlamies, lai tiktu savesta kārtībā ūdens apgāde."
Drošības spēki izsludinājuši aizliegumu pārvietoties ar transportlīdzekļiem.
Tikmēr premjerministrs Nuri al Maliki paziņojis, ka aiz plašajām demonstrācijām stāv starptautiskā teroristu organizācija "Al Qaeda" un bijušajam diktatoram Sadamam Huseinam lojālie spēki.
Piektdien vērienīgas demonstrācijas notiek arī Jemenā, kur pēc iknedēļas musulmaņu lūgšanām ielās izgājuši desmitiem tūkstoši cilvēku, pieprasot ilggadējā prezidenta Ali Abdullas Saleha atkāpšanos.
Galvaspilsētā visplašākie protesti notiek laukumā pie Sanas universitātes, kur tūkstošiem demonstrantu, viņu vidū arī sievietes, skandē "Prom, prom!" un "Dievs ir liecinieks taviem darbiem, Abdulla".
Paši protestētāji piektdienu nodēvējuši par "beigu sākumu".
Salehs pie varas Jemenā atrodas kopš 1978.gada.
"Nav cita risinājuma, kā vien režīma atkāpšanās," ticīgos uzrunāja lūgšanu vadītājs.
Arī valsts dienvidu lielākajā pilsētā Adenā norit plaši protesti, taču ziņas par vardarbīgiem incidentiem pagaidām nav saņemtas.
Līdz šim nemieri Jemenā jau prasījuši 15 cilvēku dzīvību.
Tikmēr Tunisijā desmitiem tūkstoši cilvēku piektdien pieprasa premjerministra Mohameda Ganuči vadītās pagaidu valdības demisiju.
Šī ir lielākā protesta akcija kopš valsts ilggadējā prezidenta Zina el Abidina ben Ali gāšanas pagājušajā mēnesī.
Demonstranti skandē "Ganuči, ej prom!" un "kauns valdībai", bet virs aptuveni 100 000 cilvēku lielā pūļa riņķo armijas helikopteri.
Tunisieši "dzīvo politiskā vakuumā," stāsta viens no demonstrantiem. "Mēs pieprasām visas valdības un Ganuči atlaišanu".
Arī Bahreinā pret valdošo režīmu vērsti protesti turpinās jau 12.dienu.
Piektdien tiek pieminēti septiņi demonstranti, kas gāja bojā pagājušajā nedēļā.
Galvenokārt šiītu opozīcijas atbalstītāji pulcējušies galvaspilsētas centrā esošajā Pērļu laukumā.
"Nevienam nav bail no tankiem un ieročiem," norāda 42 gadus vecais inženieris Ibrahims Ali.
Tikmēr Jordānijā ap 10 000 ietekmīgās islāmistu opozīcijas atbalstītāju un citu partiju piekritēji piektdien gatavojas doties "dusmu dienas" gājienā pa galvaspilsētas centru.
Kārtības nodrošināšanā iesaistīti vairāki tūkstoši drošības spēku karavīru.