Stambulā sākas pasaules visnabadzīgāko valstu samits
Pirmdien Stambulā sākas 48 pasaules vismazāk attīstīto valstu līderu ANO samits, kurā tiks izskatīts jauns desmit gadu palīdzības plāns, kas palīdzēs šīm valstīm izkļūt no nabadzības.
"Investīcijas vismazāk attīstītajās valstīs var dot stimulu, kas palīdzēs virzīt uz priekšu un saglabāt globālo ekonomisko atveseļošanos un stabilitāti," savā atklāšanas runā teica ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns.
"Tā nav labdarība, tās ir gudras investīcijas," viņš piebilda.
"Ir laiks mainīt mūsu domāšanas veidu, neuzskatīt vismazāk attīstītās valstis par nabadzīgām un vājām, bet gan atzīt, ka šīs 48 valstis ir labākā neskartā potenciāla rezerve. Investēšana vismazāk attīstītajās valstīs ir izdevība visiem."
Bans uzsvēra nepieciešamību atbalstīt vismazāk attīstīto valstu lauksaimniecību, kurā nodarbināti 70% iedzīvotāju. "Vismazāk attīstītās valstis saduras ar reālu jaunas krīzes iespēju pārtikas drošības jomā," viņš teica.
Samitu vada Turcijas prezidents Abdulla Gils, un tā atklāšanā piedalījās Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu. Sagaidāms, ka Stambulā ieradīsies arī Irānas prezidents Mahmuds Ahmadinedžads.
"Stambulas rīcības programmai jārada pārmaiņas viena miljarda vismazāk attīstītajās valstīs mītošo cilvēku dzīvē," sacīja Gils, aicinot rīkot termiņa vidus konferenci 2015.gadā, lai pārraudzītu jaunās programmas īstenošanas gaitu.
Debates par jauno Stambulas rīcības programmu notiek pēc iepriekšējā Briseles plāna termiņa beigām 2010.gadā.
Vismazāk attīstītās valstis ir tās, kurās ienākumi uz vienu iedzīvotāju ir mazāki par 745 dolāriem (350 latiem). Šo valstu skaitā ir 33 Āfrikas valstis un 14 Āzijas valstis plus Haiti.