Informācija par izsalkušajiem Igaunijas skolēniem ir pārspīlējums
Pasaulē

Informācija par izsalkušajiem Igaunijas skolēniem ir pārspīlējums

Jauns.lv

Nedēļās nogalē Igaunijas un ārzemju presē izskanējušās ziņas, ka ievērojama daļa igauņu skolēnu saņem nepietiekamu uzturu un iet gulēt izsalkuši, ir pārspīlējums, kas radies no pētījuma rezultātu kļūdainas interpretācijas.

Informācija par izsalkušajiem Igaunijas skolēniem ...

Izsalkušo bērnu skaits Igaunijā tomēr ir mazāks, nekā iepriekš ziņots.
Izsalkušo bērnu skaits Igaunijā tomēr ir mazāks, nekā iepriekš ziņots.

Jau ziņots, ka medijos izskanēja informācija, ka Igaunijā 16% pusaudžu iet gulēt izsalkuši.

Igaunijas nacionālais veselības attīstības institūts paziņoja, ka tas nekad nav pētījis bada problēmas skolēnu vidū. Tas esot starptautisks pētījums, kurā novērtēta skolēnu attieksme pret veselību.

Pētījums veikts 2009., 2010.gadā un tajā piedalījušās 40 valstis, paziņoja Igaunijas koordinatore Katrina Āsvē.

Viņa norādīja, ka starp daudziem skolēniem uzdotajiem jautājumiem bijis arī sekojošais: "Daži skolēni iet uz skolu vai dodas gulēt ar tukšu vēderu, jo mājās nepietiek ēdamā. Cik bieži tas notiek ar tevi?"

Skolēniem bija iespējams izvēlēties no atbildes variantiem "vienmēr", "bieži", "dažreiz", "nekad".

No 11, 13 un 15 gadus veco skolēnu vidus, kuri piedalījās pētījumā, 84,3% atbildēja, ka ar viņiem tā nenotiek nekad. 13,4% atbildēja, ka viņiem tā gadās dažreiz, 1,5% izvēlējās atbildes variantu "bieži" un 0,7% - "vienmēr".

Āsvē uzsvēra, ka tas neatspoguļo to, cik daudz bērnu cieš badu, jo atbildes variants "dažreiz" var nozīmēt vienu vai divas reizes. Iespējams, vairāk par to liecina atbildes varianti "vienmēr" un "bieži". Šādi atbildējuši 92 no 4224 aptaujātajiem skolēniem.

Āsvē norādīja, ka to bērnu skaits, kuri uz minēto jautājumu atbildējuši ar "dažreiz", "bieži" un "vienmēr" ir pieaudzis no 11,1% 2005./2006.mācību gadā līdz 15,7% šogad, tomēr 2001./2002.mācību gadā to skaits bijis vēl lielāks - 18,8%.

Viņa atgādināja, ka skolēnu sniegtās atbildes ir subjektīvas un ne vienmēr saistītas ar nabadzību, jo tam, kādēļ bērns neēd, var būt daudz iemeslu, bet šim jautājuma ir jāvelta pamatīgāki pētījumi.

Kasjauns.lv/LETA/Foto: Bulls Press