Pēc marihuānas otrās visplašāk lietotās ir sintētiskās narkotikas
Sintētiskās narkotikas apsteigušas heroīnu un kokaīnu, kļūstot par otrajām visplašāk lietotajām narkotikām pasaulē, otrdien paziņoja ANO Narkotiku un noziedzības apkarošanas birojs (UNODC).
"Pēc marihuānas amfetamīna tipa simulanti (ATS) ir otrās visplašāk lietotās narkotikas pasaulē, pārspējot heroīnu un kokaīnu," vēsta ANO biroja ikgadējais ziņojums par ATS.
Kaut arī tā ir pieaugoša problēma, ATS lietošanai tiek pievērsta mazāka uzmanība nekā kokaīnam vai heroīnam.
"[Tā kā] tās ir lētas un viegli ražojamas, ATS ir pievilcīgas narkotikas, ko izvēlas miljoniem narkomānu visos pasaules reģionos, un sniedz noziedzniekiem pieeju neizpētītiem un jauniem tirgiem."
"Atšķirībā no uz augu bāzes gatavotām narkotikām, kā opija preparāti un kokaīns, sintētiskās narkotikas var ražot jebkur, un tam nepieciešami nelieli sākuma ieguldījumi (..)," vēsta UNODC.
Konfiscēto narkotiku apjoms Dienvidaustrumāzijā norāda uz pieaugošo to lietošanas tendenci - ja 2008.gadā tika konfiscēti 32 miljoni metamfetamīna tablešu, tad pagājušajā gadā šis apjoms pieauga līdz 133 miljoniem.
"ATS tirgus ir attīstījies no kotedžu tipa industrijas ar nelieliem ražošanas apjomiem līdz heroīna un kokaīna tirgum pielīdzināmiem apjomiem ar augsta līmeņa koordināciju un organizētās noziedzības grupu iesaisti visā ražošanas un izplatīšanas procesā," brīdināja UNODC izpilddirektors Jurijs Fedotovs. "Mēs redzam, kā ražošana pārvietojas uz jauniem tirgiem un nelegālās izplatīšanas ceļiem, pievēršoties reģioniem, ko iepriekš nav skāruši ATS."
Piemēram, Rietumāfrikā un Latīņamerikā piedzīvots negaidīts amfetamīnu ražošanas pieaugums, vēsta UNODC.
Tāpat birojs brīdina par draudiem veselībai, tai skaitā arī inficēšanos ar HIV, kas saistāma ar ATS injicēšanu. Šāda šo narkotiku lietošana šobrīd ir ārkārtīgi populāra Eiropā un Dienvidaustrumāzijā.
Tā saukto analogo vielu parādīšanās, kas aizstātu nelegālos simulantus, arī ir nozīmīga problēma, norāda birojs.
"[Tās ir] ārkārtīgi bīstamas un tā kā vēl ir legālas daudzās valstīs, tās joprojām ir plaši pieejamas internetā," brīdina UNODC.
Kasjauns.lv/LETA/Foto: Bulls Press