Fukušimas AES reaktoru demontāža varētu ilgt 40 gadus
Dabas katastrofā bojāto Fukušimas atomelektrostacijas (AES) reaktoru demontāžai varētu būt nepieciešami 40 gadi, trešdien pavēstīja amatpersonas.
Valdības un spēkstacijas apsaimniekotāja "Tokyo Electric Power" (TEPCO) izstrādātais plāns paredz, ka nākamo desmit gadu laikā inženieri centīsies izstrādāt veidu, kā piekļūt reaktoros esošajiem kodoldegvielas stieņiem, kas daļēji ir izkusuši.
Lai varētu droši noglabāt kodolatkritumus, kas radušies pēc avārijas Fukušimas AES, būs nepieciešamas tehnoloģijas, kas pagaidām gan vēl nav izgudrotas, atzīst amatpersonas.
"Katrs solis pretim ekspluatācijas pārtraukšanai pašreiz rada daudzas tehnoloģiskas problēmas," atzīst par Fukušimas krīzes seku novēršanu atbildīgais valdības ministrs Gosi Hosono. "Mēs prognozējam ārkārtīgi sarežģītu darbu, lai [no reaktoriem] izņemtu degvielas atkritumus. Mums ir jāpaātrina darbs pie tehnoloģiju, jo īpaši attālināti kontrolējamu robotu, izstrādes."
Pagājušās nedēļas beigās Japānas premjerministrs Josihiko Noda paziņoja, ka dabas stihijās bojātajos Fukušimas atomelektrostacijas reaktoros nodrošināta stabila temperatūra, un reaktoru izdalītās radiācijas daudzums nepārsniedz valdības noteikto maksimālo līmeni - vienu milizīvertu gadā.
Reaktoru stabilizācija pieliek punktu "otrajam solim" varasiestāžu pūliņos novērst Fukušimas avārijas sekas.
Pašlaik temperatūra 1.-3.reaktorā, kur bija izkusuši degvielas stieņi, svārstās robežās no 38 līdz 68 grādiem pēc Celsija.
Eksperti gan brīdina, ka gadījumā, ja spēkstaciju skartu vēl viena spēcīga zemestrīce vai cunami, tas varētu izpostīt Fukušimā izveidoto pagaidu dzesēšanas sistēmu un izraisīt jaunu krīzi.