Vairums Itālijas olīveļļas pudeļu satur zemākas kvalitātes eļļu no citām valstīm
Četras no piecām Itālijas olīveļļas pudelēm satur zemākas kvalitātes eļļu, kas ražota citās Vidusjūras valstīs, noskaidrojuši Itālijas izmeklētāji. Šāda krāpšanās shēma izmantota gan eksportam, gan vietējam tirgum.
Pieaugot globālajam pieprasījumam pēc olīveļļas, negodīgi ražotāji produkcijas palielināšanai izmanto lētāku eļļu no Grieķijas, Spānijas, Marokas un Tunisijas, uzdodot to par augstākās kvalitātes pirmā spieduma nerafinētu olīveļļu.
Šāda krāpšanās shēma izmantota gan eksportam, gan vietējam tirgum.
Itālija ir Eiropā otrs lielākais olīveļļas ražotājs pēc Spānijas, un Itālijas olīveļļas sektora vērtība gadā sasniedz aptuveni piecus miljardus eiro (3,51 miljardu latu).
Kāpšanās shēma atklāta pēc valsts lielākās lauksaimniecības organizācijas "Coldiretti" pamudinājuma veiktā izmeklēšanā, kuru veicis Itālijas muitas dienests un finanšu policija.
Organizācijai radās aizdomas, pamanot, ka Itālija importē vairāk olīveļļas, nekā tā eksportē, - 470 000 tonnu pret 250 000 tonnu, radot jautājumus, kur nonāk importētā produkcija.
Krāpnieciskajā shēmā iesaistīti 13 Itālijas lielākie olīveļļas ražotāji, kuru vidū ir vairāki ļoti slaveni zīmoli, skaidroja "Coldiretti" pārstāvis Stafāno Masīni, nodēvējot krāpniekus par agromafiju.
"Mēs aicinājām amatpersonas pastiprināt pārbaudes šajā sektorā, un izmeklēšana ir tikai sākusies. Tā būs gara cīņa, bet tā ir svarīga, jo cilvēkiem ir jāzina atšķirība starp augstākās kvalitātes itāļu eļļu un visu pārējo," norādīja Masīni.
Krāpniecisko shēmu organizējis importētāju un izplatītāju kompāniju kartelis, kas pārsvarā darbojas Itālijas vidienē un dienvidos, skaidroja Masīni.
"Coldiretti" izvērsusi agresīvu kampaņu, lai identificētu pārtikas produktus, kas krāpnieciski tiek uzdoti par itāļu ražojumiem.
Iepriekš organizācija pārsvarā vērsusies pret ārvalstīs ražotiem pārtikas produktiem un dzērieniem, piemēram, "Mozzarella" un "Pecorino" sieriem un "Prosciutto" šķiņķi.
Taču arī itāļi nav kūtri paši savu produktu viltošanā, no govs piena ražotu sieru uzdodot par bifeļu piena "Mozzarella di Bufala" sieru un pievienojot sliktākas kvalitātes vīnogas valsts slavenāko sarkanvīnu ražošanā.