Pasaulē

Izlabos uzrakstu uz Mārtina Lutera Kinga pieminekļa

Jauns.lv

Trīs mēnešus pēc pieminekļa cilvēktiesību aizstāvim Mārtinam Luteram Kingam atklāšanas tiks izlabots uz tā nepareizi uzrakstītais Kinga citāts.

Izlabos uzrakstu uz Mārtina Lutera Kinga pieminekļ...

ASV iekšlietu ministrs Kens Salazars devis Nacionālajam Parku dienestam 30 dienas, lai izlabotu kļūdu uzrakstā pieminekļa fundamentā.

Uz pieminekļa uzrakstīts: "Es biju taisnības, miera un taisnīguma orķestra gājiena vadītājs."

Tomēr laikraksta "Washington Post" komentētājs pamanīja kļūdu, ko nosauca par "diezgan dīvainu" izvēli uzrakstam uz pieminekļa, jo citāts ņemts no kādas Kinga runas, kurā viņš teica: "Ja vēlaties teikt, ka es biju orķestra gājiena vadītājs, sakiet, ka es biju taisnības, miera un taisnīguma orķestra gājiena vadītājs."

"Washington Post" uzsver, ka citāta pirmās daļas izlaišana pilnībā maina slavenā afroamerikāņu cilvēktiesību aktīvista teikto.

Arī iekšlietu ministrs uzsvēra, ka ir svarīgi izlabot pieļauto kļūdu.

Pērn 16. oktobrī atklātais monumentālais objekts atrodas Potomakas upes krastā starp eksprezidenta Ābrama Linkolna memoriālu un kompleksu, kas veltīts bijušajam prezidentam Frenklinam Delano Rūzveltam un Lielajai depresijai.

Memoriālais objekts ir veltīts 1929. gadā dzimušajam afroamerikāņu cilvēktiesību aktīvistam, kas strādāja arī par baptistu draudzes mācītāju un ASV un pasaulē izplatīja "demokrātijas, taisnīguma, cerību un mīlestības vēsti". Memoriālā objekta vidū ir milzīga 9,1 metru augsta Kinga statuja.

1968. gada 4. aprīlī Kingu nošāva no viesnīcas balkona Tenesī  štata pilsētā Memfisā, kur viņš bija ieradies, lai organizētu palīdzību atkritumu savācējiem, kas tolaik streikoja. Viņa bēru diena tika pasludināta par valsts mēroga sērām un tajās piedalījās tūkstošiem cilvēku, tostarp valsts augstākās amatpersonas.

Kopš 1986.gada janvāra trešā pirmdiena ASV ir brīvdiena par godu Kinga dzimšanas dienai, kas ir 15. janvārī.

Viņa slavenākā runa ir "I have a dream" ("Man ir sapnis"), ko viņš teica 1963. gada 28. augustā Vašingtonā apmēram 200 tūkstošiem cilvēktiesību aktīvistiem. 17 minūtes garā runa par rasu vienlīdzību un diskriminācijas izbeigšanu iegājusi pasaules vēsturē kā viena no visu laiku iedvesmojošākajām runām.

BNS