"Gazprom" pagaidām nesola Lietuvai lētāku gāzi
Krievijas koncerns "Gazprom" pagaidām nesola samazināt Lietuvai gāzes cenas, bet piekritis turpināt sarunas par šo un citiem jautājumiem.
Par to paziņots pēc otrdien notikušās Lietuvas premjerministra Andrjus Kubiļus un Krievijas koncerna "Gazprom" meitsabiedrības "Gazprom-Export" ģenerāldirektora Aleksandra Medvedeva tikšanās.
Kubiļus intervijā Lietuvas Radio atgādinājis, ka šobrīd Lietuva par 1000 kubikmetriem gāzes maksā 490 dolārus (263 latus), kamēr Igaunijai šī gāze cena ir aptuveni par 11% un Latvijai par 20% zemāka, bet Eiropa par 1000 kubikmetriem gāzes maksā aptuveni par 100 dolāriem mazāk.
Šo tikšanos Lietuvas premjers kopumā vērtējis pozitīvi, paužot viedokli, ka "Gazprom" nostāja mainās un koncerna vadība sapratusi, ka tai jārēķinās ar Eiropas un Lietuvas gāzes tirgus pārkārtošanu.
"Gazprom" nostājas maiņu, pēc viņa teiktā, varētu būt noteikuši vairāki faktori, tostarp pārmaiņas gan pasaules, gan Eiropas tirgos.
Kā savukārt apgalvojis Medvedevs, "Gazprom" nesaista gāzes cenas ar Eiropas Savienības (ES) enerģētikas direktīvas Trešo paketi, kuras mērķis ir nodrošināt, ka gāzes resursi un cauruļvadi neatrodas vienās un tajās pašās rokās.
Jau ziņots, ka Lietuvas Seims pērn jūnija beigās pieņēma jaunu likumu par dabasgāzi, kas paredz nošķirt kā atsevišķas darbības jomas dabasgāzes transportu, piegādi un sadali, tādā veidā izveidojot konkurētspējīgu, ekonomiski pamatotu un drošu gāzes tirgu un nodrošinot patērētājiem iespēju brīvi izvēlēties dabasgāzes piegādātāju.
Šis likums faktiski nozīmē gāzes kompānijas "Lietuvos dujos" sadalīšanu, pildot ES enerģētikas direktīvas Trešo paketi. Ar to nav apmierināti šā Lietuvas gāzes uzņēmuma lielākie akcionāri - Krievijas koncerns "Gazprom" un Vācijas uzņēmums "E.ON Ruhrgas International".
"Mēs vienojāmies, ka "Gazprom" sagatavos Lietuvai jautājumu sarakstu, kas mums jāatrisina, piemērojot šo paketi," paziņojis Medvedevs.
Pēc Kubiļus sacītā, ir jautājumi, kurus Lietuva ir gatava "pozitīvi un konstruktīvi apspriest". Kā vienu no tiem viņš minējis jautājumu par gāzes tranzītu uz Kaļiņingradas apgabalu pēc Lietuvas gāzes nozares pārkārtošanas.
"Tās ir pilnīgi likumīgas "Gazprom" intereses, un arī mēs esam ieinteresēti, lai nebūtu nekādu problēmu," viņš norādījis, piebilzdams, ka apspriežamo jautājumu loks varētu būt arī plašāks.
Medvedevs izteicies, ka Lietuvai noteiktās gāzes cenas nav diskriminatīvas, jo tās tiekot aprēķinātas pēc speciālas formulas, kurās ietverti piegāžu apjomi un līgumu termiņi. Citām valstīm, piemēram, Latvijai vai Igaunijai, pēc viņa teiktā, jāmaksā mazāk, jo ar tām koncerns panācis vienošanos par lielāku piegāžu apjomu uz ilgāku termiņu, un līdzīgas sarunas notiek arī ar Lietuvas gāzes kompāniju "Lietuvos dujos".
"East European Gas Analysis" ģenerāldirektors Mihails Korčomkins nesen gan izteicās, ka "Gazprom" varētu piekāpties cenu jautājumā, ja Lietuva kļūtu piekāpīgāka attiecībā uz "enerģētikas paketi", bet iespēja, ka puses vienosies, viņaprāt, patiesībā līdzinoties nullei.
Šobrīd "Gazprom" ir vienīgais gāzes piegādātājs Lietuvai, tomēr valsts plāno jau 2014.gada beigās iedarbināt savu sašķidrinātās gāzes termināli Klaipēdā.
38,9% Lietuvas gāzes kompānijas akciju pieder "E.ON Ruhrgas International", 37,1% akciju ir "Gazprom" īpašumā, bet Lietuvas valdībai šajā kompānijā pieder 17,7% akciju.