Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja paziņo par Brexit plāniem

Pasaulē
2017. gada 17. janvārī 15:48 2017. gada 17. janvārī 15:48
Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja izklāstīja savu redzējumu par Brexit. Viņa nāca klajā ar 12 punktiem, kuri būs svarīgi izstāšanās sarunās.

Meja stāstīja, ka Lielbritānija  nemeklē Brexit darījumu, kas balstās uz -  puse paliek Eiropas Savienībā, puse izstājas.

Savā uzrunā Meja vērsās pie ārvalstu diplomātiem un vietējās Brexit sarunvedēju grupas. Briti nobalsojot par bloka pamešanu ir radījuši ļoti daudz jautājumu par imigrāciju un daudzu Eiropas savienības pilsoņu nākotnes tiesībām, kuri šobrīd dzīvo Apvienotajā Karalistē. Vai eksportētājiem saglabās beztarifu piekļuvi vienotajam Eiropas tirgum un Lielbritānijas bankas joprojām varēs apkalpot kontinentālos klientus.

Mejas valdība nonākusi investoru, uzņēmēju un likumdevēju krustugunīs, jo līdz šim maz kas zināms par nākotnes attiecībām, kuras Meja paziņos, kad uzsāks oficiālās izstāšanās sarunas marta beigās. Brexit sarunas, domājams, būs vienas no sarežģītākajām pēckara Eiropas vēsturē. Tās Mejai varētu maksāt amatu, ietekmēt Apvienotās Karalistes un pat Eiropas Savienības nākotnes modeli.

"Tas, ko ierosinu, nav savienojams ar dalību kopīgajā tirgū," atzina Meja.

Lielbritānija izstāsies no Eiropas Savienības vienotā tirgus

""Breksitam" ir jābūt kontrolei pār iebraucošo cilvēku skaitu no Eiropas un to mēs piedāvāsim. Tas, ko ierosinu, nav savienojams ar dalību kopīgajā tirgū," atzina Meja.

Taču viņa piebilda, ka vēlas panākt ar ES jaunu vienošanos par muitas ūniju, kas dos "vislielāko iespējamo pieeju" vienotajam tirgum.

Meja norādīja, ka "mēs pametam Eiropas Savienību, bet mēs nepametam Eiropu". Pagājušā gada referendums par izstāšanos no ES bija "balsojums par mūsu parlamentārās demokrātijas atjaunošanu un kļūšanu vēl lielākā mērā starptautiskai", sacīja Meja.

Premjere arī pavēstīja, ka aiziešana no ES nozīmē to, ka "beigsies dienas, kad Lielbritānija katru gadu veic milzīgus ieguldījumus ES".

"Globālai Lielbritānijai ir jābūt brīvai slēgt brīvās tirdzniecības līgumus ar valstīm ārpus ES," sacīja Meja. "Lielbritānijai ir jāpalielina tirdzniecība ar visstraujāk augošajiem tirgiem pasaulē."

Runājot par aiziešanas grafiku, Meja norādīja, ka Lielbritānija centīsies panākt "pakāpenisku procesu" pēc divus gadus ilgām formālām sarunām, kas ļaus "izvairīties no postošas klints kraujas".

Meja arī apsolīja, ka Lielbritānijas parlamentam būs iespēja balsot par galīgo vienošanos ar ES, kas saturēs Apvienotās Karalistes izstāšanās noteikumus.

"Varu šodien apliecināt, ka valdība galīgo vienošanos, pirms tā stāsies spēkā, nodos balsojumam abās parlamenta palātās," pavēstīja Meja.

Tikmēr Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers paziņojis, ka Meja "beidzot ieviesusi nedaudz skaidrības" par viņas valdības plāniem attiecībā uz izstāšanos no ES.

Kasjauns.lv/LETA/ Foto: Reuters/Scanpix/LETAVideo: Reuters

Citi šobrīd lasa

Viss, ko britu karaliskās ģimenes sievietes nekad nevalkās 7
Deviņi mīti par dzemdībām, kas iegāž sievietes
Kalifornijā mierīgu svētdienas vakaru ģimenei iztraucē mājās pēkšņi ieskrējusi puma 26
Pievienot komentāru

Анастасию Заворотнюк вывели из критического состояния и перевели из реанимации в обычную палату 1

Почему принцу Гарри все-таки разрешили жениться, несмотря на развод герцогини Меган 1