Pēc Lietuvas diplomāta protesta Eiropas Komisijas mītnē novākts plakāts ar sirpi un āmuru
Eiropas Komisija (EK) piekritusi noņemt no savas mītnes gaiteņa sienas Briselē plakātu ar sirpi un āmuru, reaģējot uz iebildumiem, ko pret plakātā atainoto komunistisko simboliku izteicis Lietuvas pastāvīgais pārstāvis Eiropas Savienībā (ES) Arūns Vinčūns.
Lūdzot paskaidrojumus par šādas simbolikas izmantošanu, saņemta informācija, ka tas ir viens no plakātiem, kas iesniegti konkursam par tematu "Europe4all" ("Eiropa visiem"), ko daļēji finansējusi EK, ziņu aģentūrai pastāstījis Vinčūns.
Sirpis un āmurs, kas savulaik rotāja Padomju Savienības karogu, šai plakātā kopā ar kristietības, islāma, jūdaisma un citiem simboliem veido lielu piecstaru zvaigzni, bet plakāta paraksts vēsta "Mums visiem var būt kopīga zvaigzne. Europe4all".
"Šī zīme nolikta līdzās seniem reliģiskajiem simboliem. Sirpis un āmurs ir mūsdienu simbols, kas saistīts ar ideoloģiju, kura balstīta uz vardarbību," aģentūrai sacījis lietuviešu filozofs, Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Leonīds Donskis. "Tas simbolizē Viduseiropas un Austrumeiropas ciešanas, un šāda rīcība vērtējama kā nevērība pret lielas Eiropas daļas traģisko pieredzi."
Pati EK noliegusi, ka būtu finansējusi šo plakātu konkursu. "Tas nav EK plakāts," sacījis EK pārstāvniecības Lietuvā informācijas nodaļas vadītājs Ģiedrjus Sudiks, skaidrojot, ka plakātu konkurss rīkots pēc nevalstiskās Čehijas Ārlietu padomes iniciatīvas, bet ne par EK līdzekļiem.
Pēc viņa teiktā, "kolīdz saņemta norāde uz pretrunīgo simbolu, plakāts nekavējoties noņemts", un šobrīd tiek pārbaudīts, vai tas nav izlikts apskatei vēl kādā EK ēkā.
Savukārt EP deputāts Vītauts Landsberģis paudis izbrīnu, kādēļ uzmanība nav pievērsta jau pašai piecstaru zvaigznei, kas saskatāma pa lielu gabalu, kamēr sirpis un āmurs tās staros pamanāms, tikai apskatot plakātu no neliela attāluma.
Lietuvas Kriminālkodekss par publisku Padomju Savienības vai nacistiskās Vācijas noziegumu noliegšanu vai slavināšanu paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem, savukārt Administratīvo tiesību pārkāpumu kodekss par nacistisko vai komunistisko simbolu izplatīšanu un demonstrēšanu paredz naudassodu līdz 1000 litu (204 latu) apmērā.
LETA