Ķīnā pēc pašaizdedzināšanās mirst jauns tibetietis
Jauns tibetietis sestdien mira pēc pašaizdedzināšanās, vēstīja Ķīnas valsts plašsaziņas līdzekļi, tādējādi pēdējās nedēļas laikā aizdedzinājušies jau septiņi cilvēki.
18 gadus vecais tibetietis aizdedzinājās pie klostera Ķīnas ziemeļrietumu Gaņsu provincē, vēstīja valsts ziņu aģentūra "Siņhua". Viņš ir septītais cilvēks, kas pēdējo četru dienu laikā aizdedzinās, lai protestētu pret Tibetas apspiešanu laikā, kad notiek Ķīnas valdošās Komunistiskās partijas kongress.
Protestējot pret Ķīnas varu Tibetā, kopš 2009.gada ir aizdedzinājušies 69 tibetieši, no kuriem 54 ir miruši no apdegumiem, liecina Indijā bāzētā Tibetas trimdas valdība.
Pēdējos mēnešos pašaizdedzināšanās gadījumu skaits ir īpaši pieaudzis.
Trīs mūki pusaudža vecumā aizdedzinājās pie policijas iecirkņa Sičuaņas provinces Abas apgabalā, kur pēdējos mēnešos notikuši daudzi tibetiešu aizdedzināšanās gadījumi. Viens no viņiem nomira no apdegumiem 15 gadu vecumā, bet abi pārējie 16 gadus vecie mūki tika aizvesti uz slimnīcu.
Cinhajas provincē aizdedzinājās un pēc tam nomira 23 gadus veca sieviete, trešdien tur aizdedzinājās arī 18 gadus vecs vīrietis. Viens pašaizdedzināšanās gadījums konstatēts arī pašā Tibetas teritorijā.
Pirmais zināmais šāda veida protests notika 2009.gada februārī, kad Abas Kirti klostera mūks, turot dalailamas attēlu, aplējās ar eļļu un aizdedzinājās. Nākamā aizdedzināšanās notika 2011.gada martā, un pēc tam tās notika samērā bieži.
Ķīna ir paziņojusi, ka atbildība par aizdedzināšanos vilni jāuzņemas dalailamam, kas 1959.gadā pēc neveiksmīgas sacelšanās pret Ķīnas komunistu režīmu aizbēga no Tibetas uz Indiju. Ķīna uzstāj, ka tā neliedzot tibetiešiem praktizēt reliģiskos rituālus. Dalailama gan noliedz, ka viņš mudinātu tibetiešus uz aizdedzināšanos.
Ķīna ir okupējusi Tibetu no 1951.gada un daudzkārt apsūdzēta centienos izskaust tibetiešu kultūru, īstenojot politiskas un reliģiskas represijas, kā arī veicinot etnisko ķīniešu (haņu) migrāciju uz Tibetu.