Alžīrijas ķīlnieku krīzes upuru skaits sasniedz 48
Alžīrijas ķīlnieku krīzes upuru skaits sasniedzis 48 cilvēkus, vēsta plašsaziņas līdzekļi. Tiek lēsts, ka upuru skaits vēl pieaugs.
Ziņu aģentūra AFP vēsta, ka bojāgājušo skaits varētu sasniegt pat 50 cilvēkus, un arī Alžīrijas amatpersonas brīdinājušas, ka upuru skaits vēl varētu pieaugt.
Plkst.15.30 pēc Latvijas laika Alžīrijas premjerministrs Abdelmaleks Sellals plāno nākt klajā ar informāciju par galīgo upuru skaitu.
Pēc ķīlnieku krīzes pārmeklējot Alžīrijas gāzes pārstrādes kompleksu, kur islāmistu kaujinieki pagājušās nedēļas vidū sagrāba gūstekņus, karavīri svētdien atrada 25 ķīlnieku mirstīgās atliekas. Laikraksts "El-Watan" gan vēsta, ka svētdien atrastas 30 nogalināto ķīlnieku mirstīgās atliekas.
Lai gan sākotnēji nebija zināms, vai rūpnīcā atrastie bojāgājušie bija ķīlnieku sagrābēji vai ķīlnieki, mediju rīcībā nonākusī informācija liecina, ka svētdien atrasti nogalinātie gūstekņi.
Tikmēr meklēšanas darbi gāzes ieguves rūpnīcā joprojām turpinās, un ziņu nav par 20 ķīlniekiem.
Alžīrijas Iekšlietu ministrija sestdien pavēstīja, ka ķīlnieku krīzes laikā nogalināti 23 ārvalstu un alžīriešu gūstekņi.
Svētdien tika aizturēti pieci islāmistu nemiernieki, lai gan sestdien Alžīrijas varasiestādes apgalvoja, ka nogalināti visi 32 ķīlnieku sagrābēji.
Atbildību par uzbrukumu uzņēmās ar "Al Qaeda" saistītais islāma kaujinieku veterāns Mohtars Belmohtars, kas internetā izplatītā videoierakstā paziņoja, ka tajā piedalījušies kopskaitā 40 kaujinieki "no dažādām islāma un Eiropas valstīm". Viņš arī izteicās, ka ir gatavs sarunām ar rietumvalstīm, ja tās "izbeigs uzbrukumus un uzlidojumus Mali iedzīvotājiem".
Gūstekņu sagrābēji pieprasīja pārtraukt Francijas karaspēka dalību militārajā operācijā pret Mali islāmistiem.
Belmohtars svētdien draudēja uzbrukt visām valstīm, kas iesaistījušās cīņā pret islāmistiem Mali.
"Mēs apsolām vēl citas operācijas visās valstīs, kas piedalījušās krusta karā pret Azavādu, ja tās negrozīs savu lēmumu," runājot par situāciju Mali ziemeļos, norādīja teroristu grupējums, kuru vada islāma kaujinieku veterāns Belmohtars. "Mēs atgādinām mūsu musulmaņu brāļiem, ka nepieciešams pamest ārvalstu kompāniju, sevišķi franču, vadītos objektus, lai glābtu dzīvību."
In Amenasas gāzes atradnes atrodas dziļi Sahāras tuksnesī, aptuveni 60 kilometrus no Alžīrijas un Lībijas robežas un 1300 kilometrus uz dienvidaustrumiem no galvaspilsētas Alžīras. Pēc Alžīrijas enerģētikas ministra teiktā, ražošana šajās gāzes atradnēs varētu atsākties jau otrdien.
Ceturtdien Alžīrijas spēki sāka pirmo glābšanas operāciju, kurā tika atbrīvota lielākā daļa gūstekņu, bet dzīvību zaudēja 21 kaujinieks un 12 ķīlnieki. Rietumvalstu līderi sākotnēji kritizēja šo operāciju kā pārlieku sasteigtu, bet vēlāk mainīja nostāju un vērsa visu nosodījumu pret islāmistiem.
Pēc ASV prezidenta Baraka Obamas sacītā, par šo traģēdiju jāatbild teroristiem. Kā savukārt izteicās Francijas prezidents Fransuā Olands, Alžīrijas varasiestāžu reakciju var uzskatīt par pilnīgi pamatotu, ņemot vērā, ka runa bijusi par "aukstasinīgiem teroristiem, kas bija gatavi nogalināt savus gūstekņus".
Sestdien Alžīrijas īpašie spēki sarīkoja vēl vienu uzbrukumu, kurā tika nogalināti 11 islāmistu kaujinieki, tomēr pirms tam nolaupītāji paspēja noslepkavot atlikušos septiņus ķīlniekus.
Alžīrijas Iekšlietu ministrija sestdien paziņoja, ka armijai operācijas gaitā izdevies atbrīvot 685 alžīriešus un 107 ārvalstniekus.
Līdz šim publiski pieejamā informācija liecina, ka starp ķīlnieku krīzē nogalinātajiem ir vismaz 21 ārvalstnieks:
seši filipīnieši;
trīs briti;
viens Kolumbijas pilsonis;
divi Rumānijas pilsoņi;
deviņi japāņi.
Ziņu nav par:
četriem filipīniešiem;
trīs britiem;
desmit japāņiem;
diviem Malaizijas pilsoņiem;
pieciem norvēģiem.
LETA, Foto: AFP/LETA