Saūda Arābijā diskutē: cirst galvas vai pāriet uz ērtāko nošaušanu
Saūda Arābijā ar nāvessodu ik gadu soda līdz 100 cilvēku. Taču visierastākais soda veids ir publiska grēcinieka pātagošana.
Pasaulē

Saūda Arābijā diskutē: cirst galvas vai pāriet uz ērtāko nošaušanu

Jauns.lv

Stingrā islāma valstī Saūda Arābijā nupat sācies benžu deficīts. Starpministriju komisija spriež, vai nebūtu laiks pāriet no galvas nociršanas un pakāršanas uz nošaušanu.

Saūda Arābijā diskutē: cirst galvas vai pāriet uz ...

„Beigušies kvalificēti miesnieki,” - raksta „The New York Times” par situāciju Saūda Arābijā. Esošie bendes esot „nokrāmēti” ar darbiem un netiek galā ar izpildāmo apjomu. Situāciju vēl vairāk sarežģījot fakts, ka bendēm jādodas komandējumos uz attālākiem valsts reģioniem. Tādēļ komisija šobrīd vada laiku asās diskusijās: turpināt cirst noziedznieku galvas, vai arī pāriet uz ātrāku un ērtāku nāvessoda veidu, proti, nošaušanu.

Saūda Arābijā konstitūcija balstīta Korānā, un soda mēru nosaka Šariata tiesa. Bīstamākos noziedzniekus soda ar galvas nociršanu – reizēm publiski, reizēm ne. Tā kā valstī ir akūts soda izpildes veicēju trūkums, šariata likumus kļūst arvien grūtāk ievērot. Bendes amata popularitāte ir pamatīgi kritusies.

Ar nāvi šajā islāma valstī ik gadu tiek sodīti 50-100 cilvēku, visbiežāk tie ir slepkavas un narkotiku tirgoņi. Taču augstāko soda mēru dažreiz piespriež arī par tādiem nodarījumiem, ko rietumu pasaule nespēj līdz galam izprast. Piemēram, pirms diviem gadiem galvu nocirta sievietei, kuru apvainoja kā raganu – viņa esot sazinājusies ar ārpasaules astrālajiem radījumiem. Tā kā šie nešķīstie gari itin sīki ir aprakstīti Korānā, tiesnešiem nebija ne mazāko šaubu, ka tie ir īstie, un tāpēc sieviete jāsoda ar nāvi.

Kasjauns.lv, Foto: Bulls Press