Berezovskis dienu pirms nāves: "Manai dzīvei vairs nav jēgas"
Lielbritānijas policija trimdā dzīvojošā Krievijas uzņēmēja Borisa Berezovska nāves izmeklēšanā iesaistījusi arī ķīmisko, bioloģisko, radioloģisko un nukleāro lietu ekspertus. Klajā nācis arī fragments no intervijas, kas sniegta piektdien, dienu pirms viņu atrada mirušu.
Šādu speciālistu iesaistīšana varētu nozīmēt, ka policija pārbauda aizdomas, ka Kremļa kritizētāja Berezovska nāvi varētu būt izraisījusi saindēšanās ar kaitīgām vielām vai radiāciju, kā tas notika ar bijušo Krievijas Federālā drošibas dienesta darbinieku Aleksandru Ļitviņenko, kurš nomira Lielbritānijā 2006.gadā pēc tam, kad tika saindēts ar radioaktīvo vielu poloniju..
Policisti aplenkuši Berezovska māju Londonas piepilsētā Askotā, kur 67 gadus vecais bijušais oligarhs sestdien tika atrasts miris. Berezovska pārstāvis informēja, ka mirušo uzņēmēju atradis viņa miesassargs, taču ne policija, ne Berezovska pārstāvji neapstiprina, bet arī nenoliedz mediju ziņoto, ka mirušais Berezovskis atrasts vannā.
Berezovska advokāts Aleksandrs Dobrovinskis sestdien apgalvoja, ka Berezovskis izdarījis pašnāvību. Arī žurnāla "Forbes" krievu izdevuma žurnālists Iļja Žeguļovs publiskojis Berezovska viņam piektdien teikto, ka viņa "dzīvei vairs nav jēgas".
"Manai dzīvei vairs nav jēgas. Man nav vēlēšanās piedalīties politikā," sacījis Berezovskis.
"Es nezinu, kas man būtu jādara. Esmu 67 gadus vecus un nezinu, kas man būtu turpmāk jādara," teicis uzņēmējs.
Pēc Žeguļova sniegtajām ziņām, to Brezovskis viņam esot teicis piektdienas vakarā un lūdzis teikto nepubliskot, taču saistībā ar viņa nāvi žurnālists tomēr to publicējis. Žeguļovs neesot ierakstījis Berezovska sacīto.
Berezovska znots Jegors Šupe sociālās saziņas vietnē "Facebook" raksta, ka pēdējā laikā uzņēmējs cieta no depresijas, reti sazinājās ar draugiem un tuviniekiem.
Tiek arī izteikti pieņēmumi, ka viens no faktoriem, kas varētu būt licis Brezovskim izdarīt pašnāvību, varētu būt bijis viņa finanšu problēmas. Berezovskis Londonas tiesā bija iesniedzis trīs miljardu sterliņu mārciņu (2,5 miljardu latu) vērtu prasību pret Krievijas miljardieri Romānu Abramoviču, taču tiesa to noraidīja un lika Berezovskim kompensēt Abramoviča juridiskos izdevumus - 35 miljonus mārciņu (29 miljonus latu).
Berezovskis apguvis elektroniku un strādājis par inženieri. 1989.gadā viņš dibināja kompāniju "LogoVAZ", kas nodarbojās ar no ārvalstu autosaloniem atsauktu "AvtoVaz" rūpnīcas ražoto automašīnu tirdzniecību. 1991.gadā "LogoVAZ" kļuva par oficiālo Vācijas autoražotāja "Mercedes-Benz" importētāju Krievijā. Viņš darbojies arī banku un citos biznesos.
Pagājušā gadsimta 90. gados Berezovskim bija liela ietekme Kremlī kā bijušā prezidenta Borisa Jeļcina sabiedrotajam. Viņš ieņēma tādus amatus kā Krievijas Drošības padomes sekretāra vietnieks un Neatkarīgo valstu sadraudzības (NVS) izpildsekretārs.1999.-2000.gadā viņš bija Krievijas parlamenta apakšpalātas Valsts domes deputāts.
Berezovskis 2000.gadā aizbēga no Krievijas un kopš 2001.gada oktobra dzīvoja Lielbritānijā, kur viņam 2003.gadā tika piešķirts politisks patvērums.
Krievijas Ģenerālprokuratūra apsūdzēja Berezovski krāpšanā sevišķi lielos apjomos un valsts apvērsuma plānošanā un ir izsludinājusi viņu starptautiskā meklēšanā. Berezovskis uzskatīja, ka tiek vajāts politisku iemeslu dēļ, jo ir opozīcijā Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam.
Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs sestdien paziņoja, ka pirms pāris mēnešiem Putins esot saņēmis Berezovska vēstuli, kurā bijušais oligarhs atzinis savas kļūdas, atvainojies un lūdzis atļauju atgriezties Krievijā. Peskovs sacīja, ka viņam neesot zināms, kā Putins uz šo vēstuli reaģējis.
2008.gadā žurnāls "Forbes" lēsa, ka Berezovska bagātība sasniedz 1,3 miljardus ASV dolāru (703 miljonus latu).
BNS, Foto: AFP/LETA