Lietuvā izveidots uzticības tālrunis ziņošanai par iespējamiem spiegošanas gadījumiem
Lietuvā darbu sācis uzticības tālrunis ziņošanai par iespējamu spiegošanu ārvalstu - pirmkārt jau Krievijas - labā.
Uzticības līnijas izveidošana ir daļa no plašākas informācijas kampaņas, kuras ietvaros pilsoņi tiek brīdināti par riskiem, ka viņus ārvalstu spiegi var izmantot vai savervēt.
Lietuvas prokuratūra vēl jūlijā paziņoja, ka Krievijas spiegi mēģinājuši savervēt Lietuvas amatpersonas, lai panāktu noklausīšanās ierīču uzstādīšanu prezidentes Daļas Grībauskaites mājā.
"Jautājums par militārajiem draudiem un propagandas karu ir plaši iztirzāts, bet naidīgu izlūkdienestu aktivitātes arī rada lielus draudus valstij, un ikviens Lietuvas pilsonis var kļūt par mērķi," šonedēļ izplatītajā paziņojumā norādīja Lietuvas Valsts drošības departamenta vadītājs (VSD) Darjus Jaunišķis.
Departaments sagatavojis trīs video par patiesiem notikumiem, kad ārvalstu spiegi centienos iegūt informāciju izmantojuši lietuviešus.
Jaunā redakcijā arī izdota brošūra par civilo aizsardzību ar rekomendācijām situācijai, ja valstī iebruktu Krievija, sestdien vēsta raidsabiedrība BBC. 75 lappušu brošūra izdota vairākos desmitos tūkstošu eksemplāru.
Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2014.gadā šī ir jau trešā šāda Aizsardzības ministrijas brošūra, tomēr tās tonis ir krietni nopietnāks nekā iepriekšējās divās.
Tajā iekļautas vadlīnijas, kā pamanīt Krievijas tankus, lodes un mīnas, kā arī vadlīnijas izdzīvošanai ārkārtas apstākļos.
"Vissvarīgākais ir, ka civilisti apzinās situāciju un viņiem ir griba pretoties. Ja šie elementi ir spēcīgi, agresoram būs sarežģīti radīt vidi militārai intervencei," teikts brošūrā.