Šokējoši: vai tiešām mūža ieslodzījums ir cilvēka tiesību pārkāpums?
Uz mūžu notiesāts brits Džeremijs Bambers nupat uzvarējis Eiropas Cilvēktiesību tiesā: tā atzinusi, ka ieslodzījums uz mūžu bez tiesībām pārskatīt soda mēru nav humāna rīcība. Šāds lēmums paver durvis uz sprieduma pārsūdzību arī visiem citiem uz mūžu notiesātajiem ieslodzītajiem Eiropā.
Cilvēkam ir tiesības uz dzīvi un tiesības uz mūžu kā tādu – apmēram tā traktējams skandalozais ECT spriedums. Lielbritānijā, gluži tāpat kā Latvijā, mūža ieslodzījums pēc definīcijas ir 25 gadi. Pēc šāda termiņa ieslodzītā „lieta” teorētiski var tikt pārskatīta, sods mīkstināts. Tomēr britu tiesu sistēmā pastāv arī soda mērs „uz mūžu bez tiesībām uz atbrīvošanu”, kas paredz cietuma kameras sienas skatīt līdz fiziskam dzīves galam.
Džeremijs Bambers ar bargo sodu tika notiesāts 1985.gadā Eseksā; Bamberam inkriminēja piecu paša ģimenes locekļu nošaušanu. Tiesa uzskatīja, ka pierādījumi ir pietiekoši, lai vīrietis uz rūtainu sauli lūkotos līdz pēdējai sava mūža stundiņai, taču pats notiesātais gan toreiz, gan tagad apgalvo, ka visu ģimeni apšāva viņa māsa, kura sirgusi ar šizofrēniju. Arī māsa bija mirušo skaitā, un Bambers nepaguris liecināja, ka pēc ģimenes nošaušanas viņa ieroci pavērsusi arī pret sevi.
Līdzās Bamberam šādu pašu apelāciju Eiropas Cilvēktiesību tiesā iesniedza vēl divi uz mūžu notiesātie – viens 2008.gadā nežēlīgi noslepkavojis pats savu sievu, otrs 1995.gadā izrēķinājās ar četriem homoseksuāliem vīriešiem. Visi apelācijas sūdzībā argumentēja, ka ieslodzīt cilvēku uz mūžu bez cerībām jebkad iznākt no cietuma ir „necilvēcīgi un pazemojoši”. Tiesa Strasbūrā atzina, ka esot pārāk daudz neskaidrību un ētiskas dabas jautājumu visbargākajam spriedumam, tāpēc visi trīs prasības iesniedzēji tiesā uzvarēja. Viņu lietas, visticamāk, tiks pārskatītas, un, iespējams, no sprieduma teksta svītros „... bez tiesībām uz atbrīvošanu”.
Britus sabiedrībā ECT spriedums izsaucis sašutuma vētru. Sak’, tagad katrs maniaks centīsies apelēt pie cilvēktiesībām. Savukārt visskarbākie aicina atjaunot nāvessodu, lai tie, kuri atņēmuši dzīvību citiem, nesāktu manipulēt ar iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem viņu pašu dzīvēs.