Lietuva izsludinājusi starptautiskajā meklēšanā slēgtās "Ūkio bankas" bijušo īpašnieku Romanovu
Lietuva izsludinājusi starptautiskajā meklēšanā februārī slēgtās "Ūkio bankas" bijušo īpašnieku Vladimiru Romanovu, piektdien vēsta telekanāls LNK.
Romanovs maija sākumā neieradās sniegt Lietuvas prokuroriem liecības par bankas sabrukuma apstākļiem un pa tālruni medijiem atzina, ka izbraucis no valsts un biznesa darīšanās uzturoties Maskavā, kur esot sašķobījusies viņa veselība.
Vēlāk Lietuvas prokurori un Finansiālo noziegumu izmeklēšanas dienests no Krievijas mediķiem saņēma ziņu, ka Romanovu piemeklējis insults.
Lietuvas prokurori vēlas Romanovu nopratināt "Ūkio bankas" sabrukuma lietā sakarā ar iespējamu 50 miljonu litu (10,2 miljonu latu) izšķērdēšanu. Pēc trīs mēnešu gaidīšanas viņi nolēmuši izsludināt Romanovu starptautiskā meklēšanā. Krievijas amatpersonām tagad būtu jānosaka viņa atrašanās vieta un jāinformē par to Lietuvas tiesībsargāšanas iestādes, kurām vēl jāsaņem tiesas atļauja viņu apcietināt.
Ja Krievijas puse Romanovu aizturēs, Lietuvai mēneša laikā būs jāsagatavo Krievijai pieprasījums par viņa izdošanu.
Kā norāda portāls "Delfi.lt", Lietuvas amatpersonas baidās, ka Romanovs, vairoties no izdošanas, varētu lūgt Krievijas pilsonību, jo savus pilsoņus Maskava citām valstīm gandrīz nekad neizdod.
Lietuvas Banka 12.februārī ierobežoja uzņēmēja un toreizējā Kauņas "Žalgiris" īpašnieka Romanova pārvaldītās "Ūkio bankas" darbību un iecēla bankai pagaidu administratoru. 23.februārī tika parakstīta vienošanās par šīs bankas aktīvu, darījumu, tiesību un saistību nodošanu bankai "Šiauliu bankas".
Aprīlī Lietuvas tiesa arestēja Romanova un viņa māsas Olgas Gončarčukas īpašumus 55 miljonu litu (11,22 miljonu latu) vērtībā, aizliedzot tos nodot citām personām vai ieķīlāt, bet atļaujot tos lietot, tostarp maksāt algas darbiniekiem un nodokļus valstij. Neilgi pēc tam Romanovs iesūdzēja tiesā Lietuvas valsti un Lietuvas Banku, apsūdzot tās krāpšanā.
Pirmstiesas izmeklēšana par iespējamu mantas izšķērdēšanu lielos apmēros šai bankā tika uzsākta februārī, saņemot informāciju no Lietuvas Bankas, kas norādīja uz vairāku veidu iespējamajiem pārkāpumiem - aizdomīgiem kredītiem, īpašuma iegādes līgumiem, kas nesuši zaudējumus, nomas līgumiem, kuros banka nomājusi īpašumu par nepamatoti augstu maksu, lai gan šis īpašums lielākoties nav izmantots bankas vajadzībām, darbinieku pieņemšanu darbā par ļoti lielām algām un iespējamu neskaidru bankas kapitāla palielināšanu 2011.gadā.
Vienlaikus tobrīd tika norādīts, ka šai dokumentā ietvertās aizdomas attiecas uz bankas vadītājiem, nevis īpašniekiem.