Krievija paplašinās savu militāro bāzi Kirgizstānā
Krievija gada beigās paplašinās savu militāro aviobāzi Kirgizstānā pirms nākamgad gaidāmās ASV militārās aviobāzes slēgšanas Kirgizstānā, sestdien paziņoja Krievijas gaisa spēku augsta ranga komandieris Viktors Sevastjanovs.
Lidmašīnu skaits Krievijas Kantas aviobāzē Kirgizstānā "līdz šim decembrim vismaz divkāršosies", Sevastjanovs sacīja ceremonijā, ar kuru tika atzīmēta šīs bāzes 10.gadskārta. Viņš piebilda, ka Krievija arī nosūtīs uz šo bāzi vairāk pilotu.
Kantas aviobāze pērn bija kļuvusi par Kirgizstānas un Krievijas domstarpību cēloni, jo Kirgizstānas prezidents Almazbeks Bakijevs bija neapmierināts ar to, ka Krievija bija parādā Kirgizstānai nomas maksu par šo bāzi 15 miljonu ASV dolāru (astoņu miljonu latu) apmērā.
2012.gada septembrī Kirgizstāna un Krievija tomēr parakstīja vienošanos, ka Krievijas militārā bāze atradīsies Kirgizstānā līdz 2032.gadam, kā arī Krievija norakstīs Kirgizstānas parādu 190 miljonu dolāru (102 miljonu latu) apmērā, kas saistīts ar 90.gados sniegtiem tehniskiem kredītiem. Otrs kredīts, kas 300 miljonu ASV dolāru (161 miljona latu) apmērā 2009.gadā Biškekai piešķirts vēl toreizējā prezidenta Kurmanbeka Bakijeva laikā, pakāpeniski tiks dzēsts desmit gadu laikā pēc 2016.gada, kad beigsies tā apkalpošana ar atvieglotiem nosacījumiem.
Kantas bāzē apmēram 20 kilometrus no Biškekas pašlaik atrodas 10 iznīcinātāji "Su", divi helikopteri "Mi-8" un apmēram 10 citu transporta un mācību lidmašīnu. Tā ir vienīgā Krievijas aviobāze Vidusāzijā.
Kirgizstānas parlaments jūnijā atbalstīja to, ka 2014.gada jūnijā tiktu izbeigts nomas līgums par Manasa lidostas izmantošanu ASV militārajām vajadzībām.
ASV militārā aviobāze Manasa lidostā ir kopš 2001.gada decembra, un tā tiek izmantota kā tranzītpunkts ASV karavīru nogādāšanai Afganistānā. Caur Manasa lidostu pārvietojas visi ASV karavīri, kas dodas uz vai no Afganistānas. Bija plānots lidostu izmantot arī nākamgad, kad starptautiskie spēki plāno pamest Afganistānu.
Kirgizstāna ir vienīgā valsts pasaulē, kurā ir izvietotas gan Krievijas, gan ASV militārās bāzes, atspoguļojot sacensību starp Maskavu un Vašingtonu energoresursu bagātajā Vidusāzijā.