Komunistiskā Ķīna mīkstinās viena bērna politiku
Piektdien Ķīnā valdība lēma par divu būtisku iepriekš saistošu normu atcelšanu. Pirmkārt, tiks izbeigts barbariskais likums par viena bērna politiku, un otrkārt, valsts pamazām izsvēpēs pāraudzināšanas nometnes, kā arī samazinās noziegumu skaitu, par kuriem pienākas nāvessods.
Izmaiņas Ķīnas ģimenes plānošanas politikā ļaus pāriem laist pasaulē divus bērnus, ja viens no vecākiem ir vienīgais bērns savā ģimenē ir vienīgais bērns, vēstīja Ķīnas valsts ziņu aģentūra "Sjiņhua", norādot, ka tas ir "nozīmīgs lēmums", ko partijas līderi pieņēma šonedēļ notikušajā sanāksmē.
Viena bērna politiku Ķīnā ieviesa pagājušā gadsimta 70.gadu beigās, lai kontrolētu milzīgo Ķīnas iedzīvotāju skaita pieaugumu. Lai ierobežotu pasaulē apdzīvotākās valsts iedzīvotāju skaitu, politikas īstenošana ir bijuši nežēlīga.
Pašlaik likums lielākajai daļai pāru ļauj laist pasaulē tikai vienu bērnu, otru bērnu pieļaujot vien tad, ja abi vecāki savās ģimenēs ir bijuši vienīgie bērni.
"Dzimstības politika pakāpeniski tiks pielāgota un uzlabota, lai veicinātu "ilgtermiņam līdzsvarotu Ķīnas iedzīvotāju skaita attīstību"," norādīja "Sjiņhua", atsaucoties uz Komunistu partijas līderu pieņemto lēmumu.
Lai gan izskanējuši daudzi aicinājumi mīkstināt tiesību normas par ģimenes plānošanas politiku, kā arī baumas par tādu iespējamību, tomēr Ķīnas amatpersonas atkārtoti uzsvērušas, ka tāda politika joprojām ir nepieciešama, jo pārapdzīvotība apdraud valsts attīstību.
Vienlaikus tautas skaitīšanas amatpersonas šogad brīdināja, ka iedzīvotāju skaits darbspējas vecumā ir sācis sarukt pēc tam, kad valsts trīsdesmit gadu garumā ir uzrādījusi pārsteidzošu ekonomikas izaugsmi.
Reformu pakete paredz arīdzan atcelt Ķīnas darba nometnes jeb pāraudzināšanas nometnes kā soda veidu, turklāt tiks apcirpts to noziedzīgo nodarījumu saraksts, par kuriem bija piemērojams nāvessods.