Atkal mainot likumu, Austrālijas galvaspilsētā anulēs 27 geju pāru laulības
Austrālijas Augstā tiesa ceturtdien atcēla oktobrī pieņemtu likumu, ar kuru galvaspilsētā Kanberā tika atļautas geju laulības.
Kanbera oktobrī kļuva par pirmo Austrālijas teritoriju, kurā atļautas geju laulības, kad Austrālijas galvaspilsētas teritorijas parlaments pieņēma šajā valstī pirmo likumu par viendzimuma pāru laulībām. Austrālijas valdība to apstrīdēja kā neatbilstošu federālajiem likumiem.
Ja Augstā tiesa būtu akceptējusi šo likumu, tad būtu pavērta iespēja līdzīgu likumu pieņemšanai citos Austrālijas štatos un federālajās teritorijās, un valdība tiktu pakļauta spiedienam legalizēt geju laulības valsts līmenī.
Augstā tiesa vienbalsīgi noraidīja oktobrī pieņemto likumu un nolēma, ka atbilstoši konstitūcijai un federālajiem likumiem par viendzimuma laulību akceptēšanu vai noraidīšanu ir jālemj federālajam parlamentam. Tiesa arī atgādināja, ka Austrālijas "Laulību likums neparedz laulības noslēgšanu vai atzīšanu starp viendzimuma pāriem".
Minētais tiesas lēmums nozīmē, ka 27 viendzimuma pāru laulības, kas noslēgtas kopš oktobrī pieņemtā Kanberas likuma stāšanās spēkā, tiks anulētas kā nekonstitucionālas. Šis likums bija atļāvis viendzimuma pāriem laulāties Austrālijas galvaspilsētas teritorijā neatkarīgi no tā, kuros štatos šie pāri dzīvo.
2004.gadā veikti grozījumi federālajā Laulību likumā paredz, ka laulība var pastāvēt tikai starp vīrieti un sievieti. Vairumā Austrālijas štatu gan ir iespējams noslēgt viendzimuma pāru savienības vai reģistrēt to attiecības.
Austrālijas premjerministrs Tonijs Ebots no Liberālās partijas ir pret geju laulībām, lai gan viņa māsa lezbiete ir saderinājusies un cer apprecēties ar savu partneri.
Pērn abās Austrālijas parlamenta palātās tika noraidīts likuma projekts, kas atļautu viendzimuma pāru laulības.
Aprīlī par pirmo Āzijas-Klusā okeāna reģiona valsti, kurā legalizētas geju laulības, kļuva Jaunzēlande. Šādas laulības ir legalizētas arī dažos ASV štatos, kā arī citās valstīs, tostarp Kanādā, Francijā, Argentīnā un Dienvidāfrikā.
BNS, Foto: AFP/LETA