100 labi padomi - namamātes ABC
Ēst gatavošana un mājas uzkopšana ir katras namamātes ikdiena, tāpēc, runājot ar citām sievietēm – draudzenēm, kolēģēm, radiniecēm –, nereti tiek apspriestas gardākās ēdienu receptes, jaunatklājumi kāda produkta pagatavošanā un pašu izmēģināti knifi, kas krietni atvieglo mājas soli. Lai arī sākumā dzirdētie ieteikumi ne vienmēr šķiet īsti piemēroti, pamēģinot jāatzīst: “Arī šādi var!” Dažkārt pat nākas secināt, ka padoms ir zelta vērts un strādā daudz labāk, nekā darīts līdz šim. Tieši no šādām sarunām arī es esmu aizņēmusies dažus ļoti noderīgus padomus, piemēram, ka, vārot olas, ūdenim jāpielej nedaudz etiķa, tad ola, ja tā vāroties pārplīst, neizplūst ārpus čaumalas. Vai arī to, ka veca zobu birste ir lielisks palīgs grūti aizsniedzamu vietu iztīrīšanai.
Šoreiz draudzenes lomā ir 100 labu padomu speciālizlaidums Namamātes ABC, kurā apkopojām gan citu namamāšu ieteikumus efektīvākai saimniekošanai, gan praktiskus padomus, kas noderēs, veicot ikdienas mājas soli. Šis žurnāls ir kā gudras, saimnieciskas draudzenes padomu vācelīte, kurā varēsi atrast daudz vērtīga un ikdienā pielietojama. Lai viegls mājas solis!
Žurnālā lasi
* Iepriekš izveidots ēdienreižu saraksts ietaupa ne tikai laiku un naudu, bet tā ir arī iespēja ēst veselīgāk un daudzveidīgāk. Turklāt ,plānojot maltītes jautājums “Ko mēs šodien ēdīsim?” turpmāk tiks uzdots tikai reizi nedēļā. Noteikti ir vērts laiku atvēlēt pusfabrikātu pagatavošanai, jo tas krietni atvieglos ikdienas soli. Tas ir patiešām vienkārši!
* Tikai amerikāņu filmās visai ģimenei rāda, ka viņi rītu sāk ar cukurotajām kukurūzas pārslām un baltmaizes grauzdiņiem. Bet mums no rītiem vajag sātīgas brokastis. Te tās ir – olu kultenis ar tomātiem un šķiņķi, saldskābmaizes rika ar tunci un 4 veidu pankūkas nesteidzīgiem brīvdienu rītiem.
* Vai zināji, ka griķu un rīsu garšu ietekmē ne tikai pievienotās garšvielas, bet arī pagatavošanas veids? Piemēram, griķus pirms ēšanas var tikai apliet un uzbriedināt, bet rīsi sanāk garšīgi, ja tos tvaicē.
* Gribi gardas un ātri pagatavojamas vakariņas? Izmēģini mūsu piedāvājumu – lavaša picu ar sieru un desu, vistas kotletes ar plūmēm un riekstiem, makaronus ar tunci un dārzeņu zupa ar frikadelēm. Šo ēdienu pagatavošanai vajadzēs vien 20 minūtes.
* Kas tie par svētkiem bez gardiem ēdieniem? Nekādi! Pagatavo ribiņas ar
āboliem un sīpoliem, uzvāri zupu āra ballītei, izcep foreli dillēs un buljona pīrādziņus. Un ļaujies dzīves svinēšanai.
* Bagātīga, glāsmaini samtaina siera kūka ar kraukšķīgu cepumu pamatni, kas iederas gan ikdienas mazajos svētkos, gan svinību elegantajā vienkāršībā – tieši tā var aprakstīt siera kūku, kuras recepti atradīsi žurnāla lappusēs. Tepat arī dažādas siera kūku gatavošanas gudrības.
* “Rafaello”, halva un gumijas lācīši – nepērc tos veikalā, bet pagatavo pati! Tā būs ne tikai garšīgāk, bet daudzkārt veselīgāk.
* Stāstām, kam jāpievērš uzmanība, pērkot jaunu katlu un pannu. Kāda nozīme ir caurumiņam vākā un kāpēc, ejot pirkt pannu, līdzi jāņem lineāls. Tepat arī veselībai nekaitīgi, bet ļoti iedarbīgi līdzekļi piedegušu katlu un pannu tīrīšanai.
* Protams, bez daudzām virtuves ierīcēm ir iespējams iztikt, tomēr tās nudien atvieglo dzīvi un būtiski saīsina maltītes gatavošanas laiku, īpaši, ja nepieciešams pagatavot pusdienas vai vakariņas lielai ģimenei. Tuvāk aplūkojam gaļas mašīnu, sviestmaižu pannu un blenderi.
* Palīgā – aizdambējusies ūdens noteka virtuvē! Kā rīkoties, iedarbīgākās metodes un pamācības, kas palīdzēs ūdenim aizplūst.
* Cieši aizskrūvētu burciņu ir grūti atvērt, jo plaukstas slīd, lai arī cik sausas tās šķistu. Mums ir zināmi pieci knifi, kā to izdarīt viegli, bez mocīšanās.
* Vecu koka ķebli reti kurš novērtē, bet tas ir taisīts no masīvkoka vai bieza finiera, tam ir stingra konstrukcija un nav lieku detaļu, tātad – lielisks izejmateriāls! Nedaudz apstrādājot ar smilšpapīru un nokrāsojot, ķeblītis kļūst par skaistu, noderīgu interjera priekšmetu. Restaurējam to soli pa solim.
* Neesi atlaižu upuris! Vilinošas atlaides, kas sola cenu samazinājumu līdz pat 80 %, nereti mudina likt iepirkumu grozā spontāni izvēlētus apģērba gabalus. Dažkārt nopirktais tā arī netiek uzvilkts… Kā neapjukt un iegādāties tiešam noderīgas lietas?
* Ja skapī sāk lidot mazi pelēki taurenīši, tas ir signāls, ka kādā vilnas jaciņā vai mētelī būs izgrauzti caurumi. Tāpēc ar kodēm jāsāk cīnīties, tiklīdz tās pamani, citādi caurumi būs lieli un drēbes nāksies izmest.
* Lai veļa un drēbes pēc mazgāšanas būtu gluži kā jaunas, ļoti svarīgs ir ne tikai pats mazgāšanas process, bet arī sagatavošanas darbi, atbilstošs mazgāšanas līdzeklis un pareiza žāvēšana. Organizējam lielo veļas dienu un apgūstam dažādus knifiņus.
* Labs kājslauķis palīdzēs uzturēt māju tīrāku, tāpēc nevajadzētu pirkt pirmo, kas iepatīkas –
pirkums jāizdara pārdomāti. Bet to, kāpēc vēl labāk par vienu kājslauķi ir divi kājslauķi, lasi žurnālā.
* Ikviena namamāte zina, ka cīņa ar putekļiem dažbrīd šķiet neuzveicama – tikko
noslaucīti, pēc brīža tie atkal ir klāt. Tomēr ir dažas viltības un pārbaudītas metodes,
kas ļauj vismaz uz brīdi šajā cīņā gūt uzvaru.
* Iegādājoties putekļsūcēju, nereti priecājamies par to, cik daudz dažādu uzgaļu ir tā komplektācijā, bet pēc tam mājas uzkopšanā izmantojam tikai pāris. Tomēr pareiza putekļsūcēja uzgaļu lietošana ne tikai paātrina, bet arī jūtami atvieglo uzkopšanu. Stāstām, kā un kam uzgaļus lietot.
* Un, lai arī brīžiem šķiet, ka esi īsta supersieviete, kam divu roku vietā ir vismaz desmit, aicinām kaut vai uz brīdi apsēsties pie aromātiskas kafijas vai tējas tases un veltīt laiku sev – uzklāj sejas masku un sakop nagus. Kā to pareizi izdarīt, lasi žurnālā!
Žurnāls pieejams visās preses tirdzniecības vietās.