Žurnālam "100 labi padomi par veselību" jauns speciālizlaidums "Laba redze un dzirde”

Žurnālam "100 labi padomi par veselību" jauns speciālizlaidums "Laba redze un dzirde”

Jauns.lv

Fēlikss Lūkins ir viens no ārstiem, kurš visilgāk Latvijā veic redzes korekcijas operācijas, Dr. Lūkina acu klīnikā tās sāka veikt pirms septiņpadsmit gadiem. Dakterim Lūkinam arī pašam veikta šāda operācija, tāpēc viņš labi zinot, kā pacients jūtas gan operācijas laikā, gan pēc tās. “Mani šajos stāstos par operācijas sajūtām nevar apmānīt," viņš atklāj žurnāla "100 labi padomi Par Veselību” speciālizlaidumā “Laba redze un dzirde”.

Dakteris apgalvo, ka operācijā nesāp pilnīgi nekas. “Protams, operācija nav patīkams process. Mani pašu visvairāk apgrūtināja spožā gaisma un tas, ka jāfiksē skatiens uz punktu, kamēr acis šķietami “peld prom”, ir mazliet jāsaņemas, lai skatienu nofiksētu. Bet pa šo laiku noticis milzīgs tehnoloģiju lēciens: pirms piecpadsmit gadiem tam vajadzēja pusotru minūti, tagad tas prasa sešas sekundes. Tagad pacientam ir nesalīdzināmi vieglāk.

Zinu, ka uzreiz pēc operācijas redze mazliet miglojas, ir izplūdusi, bet pēc dažām stundām noskaidrojas. Viena no manām spilgtākajām pēcoperācijas atmiņām: pēc operācijas aizmigu, pamodies paskatījos pa logu bez brillēm un pirmo reizi visu tik skaidri, asi redzēju. Tas arī manā darbā ir patīkamākais – kad pacienti sajūsmināti stāsta, ko tagad var saskatīt un ieraudzīt. Mani pašu operēja dienas beigās, pirms tam todien biju virkni pacientu izoperējis un nākamajā rītā ar interesei klausījos, ko viņi saviem radiem un draugiem stāsta par pasauli. Kā jūsmo, ka kokam zarus ieraudzījuši. Cilvēks, kam nav bijis redzes problēmu un briļļu, nemaz nevar saprast, kā tas ir – visu redzēt! Tas arī man šajā darbā rada lielāko prieku un gandarījumu. Cilvēks pēc operācijas pieceļas un redz to, ko agrāk ar saviem lielajiem mīnusiem neredzēja.”

Uz jautājumu, vai acis var nosargāt, lai nevajadzētu ne briļļu, ne kontaktlēcu, ne operāciju, dakteris atbild, ka tas varētu būt grūti un pat neiespējami. “Tas saistīts ar darbu acs tuvumā, lasīšanu, rakstīšanu – ar šīm darbībām mēs paši attīstām savu tuvredzību. To var ļoti labi novērot attiecībā uz bērniem. Gan klīnikā, gan paziņu lokā redzu, kas notiek ar bērniem, kuri daudz laika pavada telefonā un datorā, līdz tas izveidojas par ieradumu vai pat atkarību, un kā tas rezultējas tuvredzībā. Tas notiek ļoti ātri – gada laikā kopš brīža, kad bērns sācis neierobežoti daudz laika pavadīt viedierīcēs. Nav tādas superredzes, ko šādi paradumi neietekmēs.”

Mājās saviem bērniem dakteris Lūkins ir noteicis ierobežojumus, lai dators un telefons netiek lietots ilgāk kā 20–30 minūtes bez pārtraukuma. “Attiecībā uz televizoru ir vieglāki nosacījumi, to tik tuvu neskatās. Bet esmu arī teicis, ka man negribētos savam bērnam acis operēt. Viņi jau, protams, arī aizraujas un nejūt laiku. Tāpēc jāuzliek ierobežojums, lai nozvana pārtraukumu,” dakteris stāsta.

Vēl žurnālā lasiet:

  • Kā saglabāt labu redzi līdz sirmam vecumam? Uzskaitām vissvarīgākos karotinoīdus, kas sargā redzi, un visvajadzīgāko procesu, kas jāstimulē.
  • Svarīgākais par dzīvesveidu, kas ļauj uzturēt labu redzi. Pareizā diēta, nepieciešamās kustības un citi padomi.
  • Lai nedraud glaukoma. Ir daži galvenie apstākļi, kas jāņem vērā, lai izvairītos no slimības.
  • Sargājam acis no konjunktivīta un kataraktas. Faktori, kas sekmē saslimšanu, un ieteicamie risinājumi.
  • Vai acu vingrinājumi aizvietos brilles? Pētām, ko spēj relaksācija un citas modernās dabiskās metodes.
  • Kāpēc ausīs dūc un šņāc? Skaidrojam, kā izvairīties un novērst nomācošo tinītu.
  • Kā klausīties mūziku, lai nebojātu dzirdi? Seši praktiski padomi plus ieteikumi, kā saudzēt ausis, ja ir jāatrodas troksnī.
  • Kad palīdzēs galvas akupunktūra. Iepazīstinām ar metodi, kura iedarbojas gandrīz tūlītēji.

Žurnāls pieejams visās preses tirdzniecības vietās no 18. augusta.