
Tirgotāji ceļmalās nav tik nevainīgi, kā varētu šķist - tie var radīt nopietnus draudus autovadītājiem

Vasaras sezona nes ne vien ogu un sēņu bagātību, bet arī pieaugumu to tirdzniecībai ceļa malās. Tomēr šī, šķietami nevainīgā prakse var radīt nopietnus draudus satiksmes drošībai. Kā norāda satiksmes drošības eksperti, autovadītāju vēlme pēkšņi apstāties, lai iegādātos kāroto lauku labumu, bieži rada avārijas riskus.
Drošības riski uz šosejām
Satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis uzsver, ka tirgošanās uz ceļa nomales nereti notiek vietās, kur nav nodrošināta pietiekama redzamība, atbilstošs ātruma ierobežojums vai iespēja droši novietot auto. Lai arī lielākas avārijas šādos gadījumos nav bieži fiksētas, dati par mazākiem negadījumiem bieži pazūd statistikas kopsavilkumos, jo tajos neparādās parametri kā "tante ar gailenēm".
Labā prakse būtu tirgoties stāvlaukumos, degvielas uzpildes stacijās vai citās īpaši pielāgotās vietās. Eksperts arī mudina tirgotājus domāt par zīmju uzstādīšanu laikus – piemēram, 100 metrus pirms tirdzniecības vietas, lai autovadītājs paspētu laikus samazināt ātrumu.
Likums: vajadzīga pašvaldības atļauja
Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāvis Māris Eiklons skaidro, ka tirgošanās ceļmalās ir pieļaujama tikai ar pašvaldības saskaņojumu. Savukārt, ja persona tirgo savā saimniecībā audzētos augļus vai dārzeņus tieši galapatērētājam nelielā apjomā, reģistrācija PVD nav obligāta. Tiklīdz pārdotais apjoms pārsniedz noteiktos limitus vai produkti tiek apstrādāti (piemēram, konservēti), nepieciešama reģistrācija kā mājražotājam un jāievēro pārtikas drošības prasības.
Tirdzniecības vietā jānodrošina arī uzskaites žurnāls ar pārdošanas datiem un daudzumiem.
Nodokļi: līdz 3000 eiro – bez reģistrācijas
Valsts ieņēmumu dienests (VID) norāda, ka cilvēkiem, kuri savus dārza labumus vai savvaļas veltes tirgo sezonāli un nelielos apjomos – līdz 3000 eiro gadā –, nav jāreģistrē saimnieciskā darbība un nav jālieto kases aparāti. Tomēr ieteicams ieņēmumus pierakstīt, lai nepārsniegtu noteikto slieksni. Ja ienākumi ir lielāki – jāsāk maksāt nodokļi kā saimnieciskās darbības veicējam.
Sezonāls hobijs vai nopietns bizness?
Lai arī tirgošanās ceļa malā šķiet ērts veids, kā papildināt ģimenes budžetu, eksperti un iestādes atgādina: drošībai jābūt pirmajā vietā. Nepārdomāta rīcība – gan no tirgotāja, gan pircēja puses – var novest pie smagām sekām.