Kundziņsalā taps vērienīga vēja enerģijas tehnoloģiju ražotne
Runā Rīga

Kundziņsalā taps vērienīga vēja enerģijas tehnoloģiju ražotne

Sadarbības projekts

Lai stiprinātu Eiropas Savienības piegāžu ķēdes kritiski svarīgo jūras vēju tehnoloģiju ražošanas attīstību Latvijā, Rīgas brīvostas pārvalde šogad ir uzsākusi projekta “Vēja tehnoloģiju ražošanas kompleksa attīstība Kundziņsalā” aktīvu īstenošanu.

Kundziņsalā taps vērienīga vēja enerģijas tehnoloģ...

Investējot kopumā 85 miljonus eiro, no kuriem Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums ir 54 884 514 eiro un valsts budžeta līdzfinansējums – 9 685 503 eiro, Kundziņsalas ziemeļu daļā tiks radīta piemērota industriālā teritorija, kur attīstīt ražotnes jūras un sauszemes vēja tehnoloģiju un to komponenšu ražošanai.

Ejot kopsolī ar globālo enerģētikas transformāciju, Rīgas ostas teritorija Kundziņsala šobrīd veidojas par mūsdienīgas ražošanas, loģistikas un augstas pievienotās vērtības pakalpojumu un inovāciju centru, kas stiprinās Rīgas un visas Latvijas ekonomisko konkurētspēju, enerģētisko neatkarību un klimatneitralitātes mērķu sasniegšanu.

“Rīgas attīstība nav iedomājama bez ostas — tā ir pilsētas dzinējspēks, mūsu vārti uz pasauli un vieta, kur satiekas ekonomika, infrastruktūra un drošība. Mūsu kopīgais uzdevums ir veidot ciešu, mērķtiecīgu sadarbību starp valsti, Pierīgas pašvaldībām, uzņēmējiem un ostas vadību, lai osta kļūtu par neatņemamu un integrētu Rīgas pilsētvides daļu. Rīgas pašvaldība ir gatava būt aktīvs un atbildīgs partneris šajā procesā, jo tikai sadarbībā mēs varam pilnvērtīgi izmantot ostas potenciālu — gudri, ilgtspējīgi un metropolei cienīgā veidā,” iepazīstoties ar Kundziņsalā  īstenotajiem vērienīgajiem investīciju projektiem, uzsvēra Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Māris Sprindžuks.

Projektā “Vēja tehnoloģiju ražošanas kompleksa attīstība Kundziņsalā” Rīgas brīvostas pārvalde veiks paaugstinātas nestspējas dziļūdens piestātņu izbūvi, inženiertīklu izbūvi, pievedceļu un dzelzceļa pārbrauktuves izveidi, jaunas loģistikas infrastruktūras izbūvi un esošās loģistikas infrastruktūras rekonstrukciju, krasta nostiprinājumu pārbūvi un izbūvi, kā arī akvatorija grunts padziļināšanu un krasta nostiprināšanu. Par izveidotās infrastruktūras uzturēšanu atbildīga būs Rīgas brīvosta, kas tās ilgtspēju nākotnē nodrošinās, papildu piesaistot privātās investīcijas 40 milj. eiro apmērā.

Vēja tehnoloģiju ražošanas komplekss

Līdz 2029. gada 31. decembrim plānots attīstīt ostas loģistikas infrastruktūru 30 ha plašā teritorijā Kundziņsalā, un atbalstīt vismaz divus komersantus, kuriem tiktu iznomāta attīstītā teritorija. Projekta rezultātā šajā, kā arī pieguļošajās teritorijās (kopējā platība 60 - 90 ha), tiks sekmēta tālākā uzņēmējdarbības attīstība un investīciju piesaiste. Nodrošinot izbūvētās teritorijas iznomāšanu vēja enerģijas tehnoloģiju komponenšu ražojošiem uzņēmumiem, tiks nodrošināts eksports 160 milj. eiro apmērā, radītas 650 darba vietas un ik gadu nodrošināta nodokļu nomaksa vismaz 7,8 milj. eiro apmērā.

Lai uzraudzītu labas pārvaldības principu ievērošanu un sekmētu caurskatāmību visos projekta īstenošanas posmos, projekta “Vēja tehnoloģiju ražošanas kompleksa attīstība Kundziņsalā” uzraudzībā ir iesaistījusies biedrība "Sabiedrība par atklātību – Delna" (Delna). Ar savu iesaisti Delna stiprinās uzticēšanos publiskajām institūcijām, sniedzot sabiedrībai informāciju par projekta norisi un sekmējot projekta kvalitāti. Delna ir vadošā pretkorupcijas organizācija Latvijā, un tai ir vairāku gadu pieredze sarežģītu un stratēģiski nozīmīgu projektu uzraudzībā.

Delnas direktore Krista Asmusa norāda: “Lai sekotu līdzi projekta gaitai un mazinātu iespējamos riskus, mēs sekosim līdzi visiem projekta ieviešanas posmiem, analizēsim dokumentus, vērosim lēmumu pieņemšanas procesu un sniegsim priekšlikums projekta īstenotājam procesa pilnveidošanai. Delna iesaiste ļaus pilnvērtīgāk informēt sabiedrību par projekta gaitu un iespēju robežās nodrošināt sabiedrības iesaisti un viedokļa paušanu”.

Šobrīd Rīgas brīvostas pārvalde ir noslēgusi līgumu ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA) par finansējuma piesaisti, ir izstrādāts sākotnējais tehniskais koncepts infrastruktūras attīstībai, kā arī uzsāktas iepirkumu procedūras pirmo projekta posmu realizācijai. Vienlaikus sadarbībā ar Ekonomikas ministriju un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru norisinās sarunas ar vadošajiem jūras vēju un sauszemes vēju tehnoloģiju nozares komersantiem, investoriem un projektu attīstītājiem, ar kuriem līdz šī gada beigām tiks noslēgtas vienošanās par investīcijām Kundziņsalas teritorijā.