
Ar dejas uzvedumu "Viedvasara" sāksies XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki

Sestdien, 5. jūlijā ar skatuviskās dejas uzvedumu "Viedvasara" pulksten 18:00 "Xiaomi arēnā" Rīgā oficiāli sāksies XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki.
Pirms tam pulksten 12:00 plānots arī uzveduma ģenerālmēģinājums.
"Viedvasara" ir radošs un šodienīgs stāsts par piecu jauniešu piedzīvojumiem vasaras brīvlaikā dažādās vidēs – laukos, mežā, jūrā, pilsētā un ārzemēs.
Esot šķirtiem katram savā vidē, jauniešus vieno viedierīču dāvātās iespējas savstarpēji dalīties ar piedzīvoto un secināto, taču vēlāk soli pa solim atklājas, ka "Viedvasarai" ir maz kopīga ar viedierīcēm, un šķietami ikdienišķās situācijas un mazie piedzīvojumi dāvā viedas atziņas.
Iestudējuma deju saturu veido latviešu tautasdziesmās balstīts tekstuālais materiāls, jaunradītas horeogrāfijas un tautiskās noskaņās sakņota laikmetīga mūzika. Savukārt ekrānos redzamie jauniešu vasaras piedzīvojumi atgādinās par mūsdienu sadzīvi un laikmeta tikumiem.
Iestudējumā tiks ieturēts līdzsvars starp mūsdienīgo, tradicionālo, izklaidējošo, izglītojošo un emocionāli uzrunājošo. Uzvedumam radītas 24 jaunas skatuviskās tautas dejas, kuras izdejos ap 3300 dejotāju no 152 deju kolektīviem 1.-12. klašu grupās.
Līdz 13.jūlijam vairāk nekā 15 vietās notiks vairāk nekā 30 pasākumi. Svētku tiešraižu un ierakstu translācijas līdz 13.jūlijam varēs skatīt arī Doma laukumā Rīgā. Kopumā būs skatāmi 14 svētku pasākumi.
Svētkos piedalīsies 38 114 dalībnieki, no kuriem 33 946 ir bērni. Visplašāk pārstāvēta tautas deju nozare ar 17 041 dejotāju, savukārt koros dziedās 11 399 dalībnieki. Svētkos piedalīsies arī mūsdienu deju dejotāji, pūtēju un simfonisko orķestru mūziķi, folkloras kopas, teātra un vizuālās mākslas pārstāvji, mazie mūzikas kolektīvi, koklētāji un akordeonisti. Svētkos piedalīsies arī dalībnieki no diasporas.
XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku sauklis ir "Nāc gavilēt!", kas pirmo reizi izmantots 2005.gadā IX Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Savukārt svētku zīme veidota no posmiem jeb dzīpariem, simbolizējot katra dalībnieka spēku, talantus, darbus un personības. Zīmē izmantoti arī tautastērpu raksti.
Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir lielākie Latvijas bērnu un jauniešu kultūras un mākslas svētki, kas notiek reizi piecos gados.