Ruks: elektroniskā uzraudzība varētu tikt piemērota arī dzimumnoziegumos apsūdzētajiem
foto: LETA
Elektroniskajai uzraudzībai potenciāli labi darbojoties, Ruks pieļāva, ka tā varētu būt alternatīvs risinājums, kas ļautu daļā gadījumu aizstāt apcietinājumu.
112

Ruks: elektroniskā uzraudzība varētu tikt piemērota arī dzimumnoziegumos apsūdzētajiem

Marianna Ozola

Jauns.lv / LETA

Nākotnē elektronisko uzraudzību varētu piemērot vēl plašāk, attiecinot to uz jaunu kategoriju noziegumos aizdomās turētiem vai apsūdzētiem cilvēkiem, atzina Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Ruks: elektroniskā uzraudzība varētu tikt piemērot...

Patlaban elektroniskā uzraudzība ir paredzēta iespējamiem varmākām. Ruks norādīja, ka 2027.gadā paredzēts sagatavot un iesniegt valdībā elektroniskās uzraudzības izvērtējumu, tostarp uz budžetu. Tad attiecīgi piesaistot ekspertus un izšķiroties valdībai un parlamentam var lemt par noziegumu kategoriju paplašināšanu. Ruka ieskatā, viena no šādām kategorijām varētu būt dzimumnoziegumos vainotas personas.

"Elektroniskā uzraudzība faktiski nav uzskatāma par jaunu drošības līdzekli, tas ir tehnisks rīks, kas palīdz konstatēt vai ir pārkāpts drošības līdzeklis - policijas uzraudzība, aizliegums tuvoties konkrētai vietai vai personai, pārkāpts mājas arests. Pārkāpšanas gadījumā attiecīgi var lemt jautājumu par smagākā drošības līdzekļa - apcietinājuma - piemērošanu," uzsvēra Ruks.

Elektroniskajai uzraudzībai potenciāli labi darbojoties, Ruks pieļāva, ka tā varētu būt alternatīvs risinājums, kas ļautu daļā gadījumu aizstāt apcietinājumu.

Vaicāts par nepieciešamo papildu finansējumu, ja nu politiķi tomēr lems par akceptu šādas uzraudzības piemērošanai arī citu kategoriju nodarījumos, Ruks vērsa uzmanību, ka, piemēram, piemērojot apcietinājumu valsts tērē naudu personas uzturēšanai cietumā, turklāt reaģējot uz atkārtotiem izsaukumiem arī policija tērē resursus. "Ja efektivitāte pierādīsies un es tam ticu, tad šim rīkam vajadzētu samazināt kopējās izmaksas," uzsvēra Ruks.

Šodien prezentējot elektroniskās uzraudzības sākšanu iespējamiem varmākām, iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (JV) žurnālistiem atzina, ka, ņemot vērā ierosināto kriminālprocesu skaitu gadā un to, ka daļa potenciālo vainīgo varētu pārkāpt drošības līdzekļus, gadā elektronisko uzraudzību varētu piemēro ap 400 personām.

Ministrs ir pārliecināts, ka šis tehniskais rīks palīdzēs izvairīties no traģiskiem gadījumiem un policija varēs operatīvi rīkoties saņemot signālu par tuvošanās pārkāpumu.

Savukārt Valsts policijas Prevencijas vadības biroja priekšnieks Andis Rinkevics uzsvēra, ka vērtējot citu valstu pieredzi sistēmas ieviešanas sākumā tuvošanās pārkāpumu skaits būtiski pieaugot, taču personas laika gaitā saprotot, ka policija tomēr tās spēj izsekot kļūst disciplinētākas.

Lai samazinātu vardarbības riskus ģimenē un stiprinātu sabiedrības drošību kopumā, no 1.jūlija, stājas spēkā grozījumi Kriminālprocesa likumā. Tie paredz iespēju piemērot elektronisko uzraudzību personām, kuras izdarījušas vardarbīgus noziegumus.

Ja aizdomās turētajam vai apsūdzētajam ir noteikts kāds no šiem drošības līdzekļiem - aizliegums tuvoties konkrētai personai vai vietai, uzturēšanās noteiktā vietā, nodošana policijas uzraudzībā vai mājas arests -, viņa uzraudzībai varēs piemērot nepārtrauktu elektronisko kontroli.

Elektroniskā uzraudzība ir tikai viens no kontroles mehānismiem. Smagākos gadījumos joprojām tiek piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums. Lēmumu par elektroniskās uzraudzības piemērošanu pieņem izmeklēšanas tiesnesis, balstoties uz izmeklētāja ierosinājumu. Elektroniskās uzraudzības īstenošanu nodrošinās Valsts policija.

Elektroniskā uzraudzība piemērojama vienīgi tad, ja ir pamats uzskatīt, ka aizdomās turētais vai apsūdzētais rada augstu vardarbības risku citai personai.

Iepirkumā par personas elektroniskās novērošanas sistēmas un aprīkojuma iegādi uzvarējis Izraēlā reģistrēts uzņēmums "SuperCom Ltd".

Sistēmas iegādei un uzturēšanai 2025.gadā VP piešķirti 545 800 eiro.

"SuperCom Ltd" arī Valsts probācijas dienestam nodrošinājis elektroniskās uzraudzības sistēmu probācijas klientu uzraudzībai. Uzņēmuma mājaslapā teikts, ka kopš 1988.gada "SuperCom" ir pasaules vadošais tradicionālās un digitālās identitātes risinājumu nodrošinātājs, izstrādājot progresīvus drošības, identifikācijas un drošības produktus valdībām, kā arī privātām un publiskām organizācijām visā pasaulē.

Saeima pērn atbalstīja grozījumus Kriminālprocesa likumā, kas paredz, ka varmācīgajām personām varēs piemērot drošības līdzekļa izpildes elektronisko uzraudzību.

Grozījumu mērķis ir mazināt vardarbību ģimenē un veicinātu sabiedrības drošību kopumā.

Elektroniskā uzraudzība ir intensīvas kontroles pasākumi, kurus nosaka tiesa, lai ierobežotu brīvu pārvietošanos. Lai īstenotu elektronisko uzraudzību, pie ķermeņa piestiprina elektronisku aproci, kas ļauj policijai kontrolēt personas atrašanos noteiktā vietā un laikā. Speciālu viedtālruni saņems arī iespējamais upuris, kurš attiecīgi saņems signālu par aizliegto tuvošanos. Iespējamam varmākam aproci ar varu policija neliks, tam būs nepieciešama personas piekrišanu. Vienlaikus, atsakoties no aproces nēsāšanas izmeklētājs un tiesnesis varēs vērtēt vai ir pamats piemērot apcietinājumu.

Gadījumā, ja iespējamais varmāka bojās aproci, tad šāda rīcība varēs rezultēties ar kriminālatbildību par mantas tīšu bojāšanu un zaudējumu segšanu. Ja cietusī persona pazaudēs viedtālruni, tad policija nevērsīsies ar prasību kompensēt zaudējumu.